آرش فربد

طراح خودرو

1353 خ –  ؟

آرش فربد، متولد سال 1353 خ و طراح و تولیدکنندة خودروهای سوپراسپرت در انگلستان است که پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه کمبریج، اولین بار در سال 1998 م کار خود را شروع کرد و در سال 1999 م شرکت خودروسازی فربد را در انگستان تأسیس کرد. وی با معرفی اولین خودروی خود به نام “Farboud GT” در سال 2002 م بار دیگر نام یک ایرانی را بر سر زبان‌ها انداخت، ظاهر این ماشین شبیه به پورشه 911GT1 است، اما باطن آن کاملاً متفاوت است. البته این ماشین هرگز به تولید انبوه نرسید و فقط در چند نمایشگاه شرکت کرد، اما برای شروع کار آرش کافی بود تا با جذب نظرها بتواند پیشرفتی در ماشین بعدی خود داشته باشد.
آرش فربد، با کمک چند دوست و طراح، دومین خودروی خود را با نام فربد GTS در سال 2003 م در نمایشگاه بین‌المللی اتواسپرت معرفی کرد و شرکت فاربیو امتیاز این خودرو را از او می‌خرد و در سال 2007 م با نام “فاربیو GTS” به فروش رساند و در نهایت شرکت فاربیو با شرکت گینتا ادغام شد و این محصول با نام “گینتا F400” به بازار آمد.
این شرکت در سال 2006 م تغییر نام داد و از آن به بعد با نام آرش شناخته شد. با عرضة خودروهای AF8 و AF10، بازار سوپرخودروها را در اختیار خود گرفت. آرش در این شرکت با تلفیق موتور و اجزای خودروهای مختلف، سوپر اسپرت جدید شرکت خود را خلق کرد.
چند سال پیش که ای‌اف 8 (AF8) به عنوان محصول آرش معرفی شد، رقیب سرسخت سوپرخودروهای سطح متوسط جهان در آن زمان یعنی فراری 458 ایتالیا و مک لارن mp4-12c بود. اما سوپرخودروی هیبریدی AF10 مدل 2017 که در نمایشگاه خودرو ژنو2016 م رونمایی شد با هدف تصاحب بازار خودروهای پرچمدار و رقابت سرسختانه وارد بازار شده و به علاقمندان معرفی شد. قدرت محرکة این خودروی هیبریدی بیشترین تغییر را دارد، همچنین بر روی هر چرخ دارای یک موتور الکتریکی است که هر کدام از آنها 295 اسب بخار قدرت تولید میکنند. این سوپر خودرو را می‌توان قدرتمندترین خودروی هیبریدی جهان دانست، زیرا قادر به تولید 2080 اسب بخار است.
خودروی آرش AF10 برای رسیدن به سرعت 100 کیلومتر بر ساعت تنها به 2.8 ثانیه زمان احتیاج دارد و در نهایت می‌تواند با سرعت 321 کیلومتر بر ساعت دست یابد. قیمتی که برای این خودرو تعیین شده برابر با 1.1 میلیون پوند و برابر1.6 میلیون دلار است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *