آرمین محسن دانشگر

معمار و طراح سفارت ایران در لندن

1347 خ –  ؟

آرمین محسن دانشگر، در سال 1347 خ و در خراسان جنوبی متولد شد. او معمار ایرانی – اتریشی است. وی در دورة راهنمایی با حرفة معماری آشنا و به آن علاقه‌مند شد. پس از آن برای ادامه تحصیل به اتریش رفت و دکتری معماری را از دانشگاه فنی وین دریافت کرد و مدرس و همکار دانشگاه وبستر وین و استاد میهمان در دانشکده‌های لندن، نیویورک و هنگ کن‌گ شد.
او از سال 1999 م استاد و مدیر آموزش معماری، مدرس واحد درسی هنر و معماری در خاورمیانه در دانشگاه وبستر و پردیس دانشگاهی وین؛ استاد و عضو هیأت علمی دانشکدة معماری دانشگاه فنی وین است.
دانشگر، از سال 1384 خ سفرهای متعددی به ایران داشته و در جمع دانشگاهیان مشهد، تبریز، همدان، قزوین و … به طور خلاصه به بیان ایده‌های خود پرداخته است. تشکل‌های مدیریت شهری در شهرهای مختلف، نظیر تهران و بروجرد هم در جریان دیدگاه‌های معمارانة وی قرار گرفتند. برنامه‌های دانشگر در ایران، نام وی را بیش از پیش، به عنوان یک معمار ایرانی با مقیاس بین‌المللی بر سر زبان‌ها انداخت. او فردی فعال با روابط عمومی بالا و مقبولیت جهانی است که پیشنهادات نابی برای معماری ایران به ارمغان آورد.
سفارت ایران در لندن؛ شرکت نورد و لولة اهواز؛ ساختمان اداری صنایع و معادن اهواز؛ ساختمان اداری کوالالامپور؛ مجموعة حقانی تهران؛ بازسازی ساختمان سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مونیخ؛ طراحی مراکز تجاری – تفریحی – اقامتی در اروپای مرکزی؛ ویلا، ساختمان‌ها و مراکز اداری در وین، فرانکفورت، برلین، مونیخ، لندن، اسپانیا، سوئد، استکهلم، مالزی و … از طرح‌های معماری اوست.
از افتخارات او می‌توان به دریافت لوح تقدیر جایزة بهترین معماری سال 2006 م اتریش برای مجموعة مسکونی Obere Amtshausgass؛ دریافت لوح تقدیر و جایزة بهترین معمار اروپا، سازگار با محیط و صرفه‌جو در مصرف انرژی پاریس، فرانسه (2007 م)؛ جایزة طراحی و بازسازی سرکنسونگری جمهوری اسلامی ایران در مونیخ (2008 م)؛ احراز رتبة اول در مسابقة معماری طراحی مجموعة مسکونی Goldschlagstrasse وین، اتریش (2009 م) و جایزة بهترین معماری سبز برای پروژة مسکونی – اداری Steingasse بارسلون، اسپانیا (2011 م) اشاره کرد.
شرکت مهندسین مشاور دانشگر، به غیر از وین دفاتری در لندن، مونیخ، استکهلم و کوالالامپور نیز دایر کرده است. وی هم اکنون مدیر گروه معماری دانشگاه آمریکایی وبستر (شعبة وین) است و به عنوان استاد مدعو در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران مشغول تدریس است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *