اشنایدر، ژان اتین ژوستین

اشنایدر، ژان اتین ژوستین (١٨٥٤ 1917 م)

Schneider, Jean Etienne Justine

پزشک فرانسوی (آلمانی‌تبار)

دورة مأموریت دکتر فوریه پزشک مخصوص ناصرالدّین شاه رو به اتمام بود که نایب‌السلطنه و وزیر قشون ایران، در جستجوی جایگزینی برای دکتر فوریه، به سفارت فرانسه در تهران مراجعه و متقاضی پزشک دیگری از فرانسه شدند. سرانجام، در دیداری که سفیر فرانسه با ناصرالدّین شاه داشت، شرایط استخدام دکتر اشنایدر، برای جانشینی دکتر فوریه را به پادشاه ایران اعلام کرد. بنابراین در سال ١٨٩٣ م، قراردادی با دکتر اشنایدر، رتبة اول بخش بهداری ارتش فرانسه، به مدت دو سال به امضا رسید و قرارداد وی تا ژوئیه سال ١٩٠٧ م، هر سال تمدید شد. وی با داشتن مشاغل متفاوتی چون پزشک مخصوص مظفرالدّین شاه، رئیس بهداری قشون ایران، رئیس مدرسه آلیانس فرانسه در تهران و عضو شورای عالی معارف، انجام وظیفه نمود. وی مجلس حفظ الصحه (انجمن نگهداری سلامت) ایران را تأسیس کرد و مدت‌ها رئیس این مجلس مشاوره بهداشتی بود.

دکتر اشنایدر، از خود یک اثر به نام پزشکی ایران و پزشکان فرانسوی در ایران و همچنین چند گزارش در مورد اوضاع ایران و یک مقاله در مورد اوضاع سیستان، باقی گذاشته است.

او به عنوان پزشک مخصوص اعلیحضرت، در طی مأموریتش از خود جان نثاری‌هایی برای معالجة ناصرالدّین شاه، مظفرالدّین شاه، محمدعلی شاه و خانواده‌های آنان نشان داد. دکتر اشنایدر به عنوان رئیس و پزشک شورای صحه ایران، توانست به خوبی بخش صحة قشون ایران را در برابر شیوع بیماری‌های خطرناک، از قبیل بیماری وبا در سال ١٩٠٤ م و بیماری طاعون در سال ١٩٠٦ م، سازماندهی کند و از گسترش این بیماری‌ها که اروپا را نیز تهدید می‌کرد، جلوگیری کند. وی همچنین با تلاش‌های مداوم و به کار گرفتن دانش خویش، در ایران توانست نامی از خود بر برخی از نهادهای مترقی باقی گذارد که تأسیس مدرسة آلیانس فرانسـه، سازماندهی مدرسه صحیّه، تأسیس شورای صحه قشون ایران و تهیة یک مؤسسه آبله‌کوبی از آن جمله‌اند. صرف نظر از این خدمات پیشرفته، باید گفت که دکتر اشنایدر در کنار وظایف پزشکی‌اش در دربار ایران، در معالجه و درمان فقرا و بیچارگان تمام ادیان به طور رایگان، دریغ نورزید.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *