بهروز احمدی

از بنیانگذاران شرکت مشاوران شارستان

1325 1391 خ

بهروز احمدی، در سال 1325 خ و در تهران متولد شد. او در سال 1353 خ در رشتة معماری از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. وی عضو هیأت مدیرة شرکت مشاوران شارستان و یکی از بنیانگذاران این شرکت بوده که امروزه آثار ماندگاری از او برجای مانده است.
احمدی، در طول دورة فعالیت حرفه‌ای خود حدود 90 پروژه انجام داده که بیشتر این پروژه‌ها به آثاری نمادین و به یاد ماندنی برای ایرانیان بدل شده است. او در آثارش با اِلمان‌های سنتی کار می‌کرد؛ به طور مثال طرح برج آرمیتاژ در خیابان بخارست تهران را با الهام از پستخانة سابق ایران و ساختمان مجتمع ادارات بم را با الهام از ساختمان‌های ارگ بم طراحی کرد.
از عمده فعالیت‌های احمدی نمای ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی ایران؛ موزة قرآن در مجموعة نهاد ریاست جمهوری؛ میدان آرژانتین تهران؛ فروشگاه کوروش؛ موزة منطقه‌ای سیستان و بلوچستان و طراحی فرشی به مساحت هزار متر مربع در یکی از میدان‌های شهر تبریز است.
بهروز احمدی، در مورد سبک معماری‌اش اینگونه گفته است: «از دیدگاه من معمار در طول زندگی از محیط اطراف و وسایط ارتباط جمعی و نشریات و تحولات الگوهای زندگی، ناخودآگاه و گاه به اختیار، تأثیر می‌پذیرد و معماری موفق، فارغ از سبک‌های معماری با باید و نبایدهای روز اجتماع منطبق باشد؛ ولی در محیطی که تمام ضوابط فنی و اجتماعی و الگوهای زیست در حال تحول است، پیروی از یک تفکر معماری، نمی‌تواند لزوماً نتایج مطلوب در پی داشته باشد.»
او با مجموعه فعالیت‌های خود در زمینة معماری، نزدیک به نیم قرن به معماری و هنر ایران خدمت کرد.
زنده‌یاد بهروز احمدی، در شهریور 1391 بر اثر ایست قلبی در 66 سالگی و در تهران درگذشت.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *