حسین اسلامبلچی

مبتکر مخترع

1336 خ –  ؟

حسین اسلامبلچی، مبتکر، مخترع و نویسندة ایرانی در سال 1336 خ متولد شد. شهرت او بیشتر به خاطر نقش برجسته‌اش به عنوان مدیر ارشد فناوری اطلاعات شرکت AT&T تا سال ۲۰۰۵ م است. اسلامبلچی با بالاترین افتخارات از دانشگاه سن‌دیه‌گو، کالیفرنیا در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکتری و پست دکتری در مهندسی برق – مخابرات و فیزیک کاربردی فارغ‌التحصیل شد.

دکتر اسلامبلچی، در سال ۱۹۸۶ م به AT&T Bell Laboratories پیوست و همان اوایل به سمت مدیر اصلی اطلاعات در سطح جهان، ریاست و مدیریت اجرایی AT&T Lab انتخاب شد. او همچنین از اعضای مهم کمیتة راهبری اجرایی AT&T است. در مقام مدیریت اجرایی این شرکت، او استراتژی چهار مرحله‌ای جامعی را به اجرا درآورد که شامل خدمات مشتری عالی، انتقال شبکه، انتقال خدمات و انتقال فرهنگی می‌شود که همه ظرف سه سال اجرایی شدند. او به طور خاصی شروع‌کنندة تغییر مدل شرکت بود که AT&T جدید را SBC نامید.New York Times  وی را استراتژی‌پرداز برنامة بلندپروازانة AT&T برای تبدیل به کمپانی نقل و انتقال داده با فروش مجموعه‌ای از محصولات نرم‌افزاری مانند سیستم‌های امنیت شبکه می‌داند. ایده‌های چشمگیر وی در ارائه خدمات بر پایة روتر، امنیت، هاستینگ، cloud computing، مجازی‌سازی و همکاری، درآمد شرکت را به اندازة ۵ میلیارد افزایش داده است.

وی از سال ۲۰۰۵ م مدیر بورد Clear wire شد. او مدیریت اجرایی Lonocloud را عهده‌دار است که یک شرکت فعال در زمینة cloud computing می‌باشد. دکتر اسلامبلچی، همچنین مشاور اصلی فناوری Rainstor and Subex World نیز هست. علاوه بر آن، وی عضو بورد متولیان SUSMA که مقر اصلی آن در نیویورک است، مشاور فناوری دانشکدة مهندسی دانشگاه کالیفرنیاست و در آنجا مرکز CNS را راه‌اندازی کرده است که شامل رشته‌های مختلفی از جمله زمینه‌های مهندسی نانو و زیستی می‌شود. کتاب دکتر اسلامبلچی با نام چشم انداز ۲۰۲۰ در سال ۲۰۰۶ م منتشر شد و پیش‌بینی کرده بود که فناوری‌های جدید و نوظهور مانند سرویس‌های مبتنی بر IP، شناسایی رادیوفرکانسی، محاسبات گسترده، شبکه‌های حسگر، محاسبات گرید با اعمال به مدل جدید CIO drive، منجر به خطوط اصلی شرکت و موفقیت آن در قرن بیست و یکم می‌شوند.

از افتخارات دکتر اسلامبلچی می‌توان دارندة بیش از ۱۰۰0 ثبت اختراع (صادر شده و در حال بررسی)؛ جایزة اختراع علمی AT&T در سال ۱۹۹۷ م؛ مدال علم و تکنولوژی AT&T و جایزة اختراع علمی AT&T در سال ۱۹۹۷ م؛ انتخاب به عنوان AT&T Fellows، معتبرترین عنوان تکنولوژیک کمپانی AT&T در سال ۱۹۹۹ م؛ عنوان «مخترع سال» توسط مجمع مخترعان نیوجرسی (New Jersey Inventors Hall of Fame) در سال ۲۰۰۱ و 2002 م (تاکنون تنها توماس ادیسون و آلبرت انیشتن به این افتخار نائل شده‌اند)؛ انتخاب در لیست ده مبتکر برتر در سال ۲۰۰۳ م توسط شورای اجرایی نیویورک؛ مقام اول عنوان “Mover & Shaker” در زمینة ارتباطات راه دور توسط Light Reading در سال ۲۰۰۳ م (به دلیل پیش‌بینی جهانی IP و MPLS تقریباً یک دهه زودتر از فراگیر شدن این فناوری‌ها)؛ مبتکر سال ۲۰۰۳ م توسط Cisco System و John Chambers؛ انتخاب در لیست ۱۰۰ مدیر پیشروی فناوری اطلاعات در سال ۲۰۰۴ م (مجله (Computer World؛ انتخاب در لیست ده مدیرفنی تأثیرگذار سال ۲۰۰۵ م (به انتخاب InfoWorld)؛ انتخاب در لیست ده مدیر تجارت اینترنت در سال ۲۰۰۵ م (توسط مجله (Cisco IQ؛ جایزة دانش و فناوری رئیس‌جمهوری اوباما در سال ۲۰۰۹ م برای دید و مشارکت وی در زمینه فناوری IP؛ جایزة ریاست IEEE در زمینة کیفیت برای ارتقاء قابلیت اطمینان IP شبکه‌ها در سرتاسر دنیا در سال ۲۰۰۸ م؛ انتخاب در لیست ۱۰۰ فارغ‌التحصیل برتر تاریخ دانشگاه کالیفرنیا توسط UCSD؛ انتخاب در لیست ۱۰۰ رهبر تجارت Telecom در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ م.

دکتر اسلامبلچی، جایزة AT&T science  و Technology Medal، در سال 2002 م و مشهورترین جایزة technical را به خودش اختصاص داد که در تاریخ AT &T communication  تا آن زمان به کسی اهدا نشده بود.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *