حسین علیزاده

آهنگساز و نوازندة تار و سه‌تار ایرانی

1330 خ –  ؟

حسین علیزاده، در سال 1330 خ و در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات موسیقی را در دانشکدة هنرهای زیبای دانشگاه تهران ادامه داد و همزمان در مرکز حفظ و اشاعة موسیقی مشغول بود، سپس برای ادامة تحصیل به آلمان رفت.
علیزاده، در سال 1347 خ عضو ارکستر رودکی بود. دو کنسرت او در جشن هنر شیراز او را به عنوان یکی از وزنه‌های موسیقی ایران معرفی کرد. وی تا سال 1384 خ همراه با محمدرضا شجریان در قالب گروهی چهار نفره با کیهان کلهر و همایون شجریان به برگزاری کنسرت و اجرای برنامه در کشورهای مختلف مشغول بود.
حسین علیزاده، با آلبوم‌های «فریاد»، «بی‌تو به سر نمی‌شود»، «به تماشای آب‌های سپید»، نامزد جایزة گرمی در بخش «بهترین آلبوم سنتی جهان» شده است. جوایز گرمی معتبرترین جایزة صنعت ضبط و پخش موسیقی در آمریکا محسوب می‌شود. او همچنین چهار بار برندة سیمرغ بلورین بهترین موسیقی فیلم از جشنوارة فیلم برای فیلم‌های گبه، زشت و زیبا، آواز گنجشک‌ها و ملکه شده است.
حسین علیزاده، در سال 1393 خ دریافت نشان شوالیة هنر و ادب فرانسه را رد کرد و خود را بی‌نیاز از دریافت هر نشانی دانست. اما در عین حال هدیة ملت با فرهنگ فرانسه را ارج نهاد. وی در ساخت‌وسازهای تازه، تجربه‌های موفقی داشت که از میان آن‌ها می‌توان به ابداع ساز «سُلانه» اشاره کرد که در کنسرت‌هایش از آن استفاده می‌کند. سلانه با همکاری حسین علیزاده و سیامک افشاری ساخته شده است که سازی از خانواده تنبور است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *