داریان شیرازی

از اولین کارمندان فیسبوک

1365 خ –  ؟

داریان شیرازی که پدری ایرانی و مادری آمریکایی دارد، متولد 1365 خ می‌باشد. رشتة اصلی او فلسفه است و مدرک دکتری از دانشگاه برکلی دارد، اما از نوجوانی علاقه زیادی به رایانه و برنامه‌نویسی داشت؛ آنقدر که در ۱۵ سالگی کار خود را در سایت فروش اینترنتیeBay آغاز کرد و در کار به چنان موقعیتی رسید که خیلی زود بارش را بست و سایت غول‌آسای حراج آنلاین به او پیشنهاد کارآموزی در دورة مهندسی را داد. او در طی 2 سال کار در این سایت توانست تجربیات و سطح علمی بسیار بالایی در زمینة رایانه و برنامه‌نویسی کسب کند. داریان، جزو اولین کسانی بود که چشم زاکربرگ را گرفت. وی در سال 84 اولین کارآموز استخدام شده در فیسبوک و جزو کارمندان اولیة این سایت شد و مدت‌ها برای این شبکة اجتماعی فعالیت می‌کرد، اما حالا این دکتر فلسفه برای خودش کسب و کار مستقلی دارد. پس از آن با بنیانگذاری سایت‌ها و شرکت‌های نوپایی چون Fwix Fotodunk, و iCast در حوزه‌های روزنامه‌نگار شهروندی و شبکه‌های اجتماعی به موفقیت‌های بزرگی رسید.
او در سال 2008 م شرکت ارائة خدمات تجاری و فناوری‌های کامپیوتری به نام Radius Intelligence را تأسیس کرد. این مؤسسه اطلاعات تجاری، ارزیابی و تحلیل از شبکه‌های اجتماعی و حتی بررسی‌های میدانی را برای بیش از بیست میلیون مؤسسة اقتصادی کوچک و متوسط در آمریکا تأمین می‌کند. در واقع داریان با جمع‌آوری و ساماندهی داده‌ها در گسترة وب، دسترسی به کسب و کارهای کوچک را برای کمپانی‌ها، تیم‌های فروش و بازاریاب‌ها راحت‌تر کرده است.
در فهرست سال 2012 م «ستارگان آیندة فناوری جهان» مجلة فوربس تحت عنوان Forbes’ 30 Under 30 List اسامی 30 محقق جوان زیر 30 سال به دلیل دستاوردهای برجستة آن‌ها در حوزة فناوری درج شده که نام چهار جوان ایرانی نیز در این فهرست دیده می‌شود. پریسا تبریز، داریان شیرازی، بابک پهلوان و آرش فردوسی جوانان نام‌آور ایرانی هستند که نام آن‌ها در فهرست برترین‌های فناوری به چشم می‌خورد. او در سال 2013 م به عنوان یکی از سه جوان ثروتمند دنیا معرفی شد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *