رامین جوادی

نوازنده گیتار و آهنگساز

1353 خ –  ؟

رامین جوادی، در سال 1353 خ (1974 م) از پدری ایرانی و مادری آلمانی در ورسبورگ آلمان زاده شد. او کار موسیقی را با نواختن گیتار در چند گروه آلمانی آغاز کرد و برای تحصیل در زمینۀ موسیقی فیلم و اجرای گیتار به کالج موسیقی برکلی در آمریکا رفت و در سال 2000 م به کالیفرینا نقل مکان کرد و کار آهنگسازی را آغاز نمود.
جوادی، آهنگساز موسیقی‌های فیلم و تلویزیون است و بیشتر به خاطر دریافت بالاترین نمرة جایزة گرمی برای فیلم «مرد آهنین» (2008 م) و سریال تلویزیونی محبوب «اچ‌بی‌او» تحت عنوان «بازی تاج و تخت» شهرت دارد که این امتیاز را برای هر قسمت و اپیزود به ثمر رسانده است. او همچنین بابت ساخت موسیقی‌های مکمل، ارکستراسیون و دستیاری هانس زیمر در فیلم‌هایی مانند «بتمن شروع می‌کند» و «دزدان دریایی کارائیب» و «نفرین مروارید سیاه» مشهور است. او و پل وستربرگ به خاطر آهنگسازی برای فیلم «فصل آغازی» مشترکاً برندۀ بیست‌ودومین دورۀ جایزۀ موسیقی فیلم و تلویزیون جامعۀ آهنگسازان، نویسندگان و ناشران آمریکا شده‌اند. وی برای مورد، نامزد دریافت جایزۀ اِمی، برجسته‌ترین موسیقی زمینه اصلی در سال 2006 م شد.
رامین جوادی، همچنین برای مجموعه‌های تلویزیونی از جمله «فرار از زندان»، «مظنون» و «دنیای غرب» و فیلم‌های «حاشیة اقیانوس آرام» و «وارکرافت» و … آهنگسازی کرده است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *