رضا علیپور

سنگ‌نوردی

1373 خ –  ؟

رضا علیپور، در سال 1373 خ و در قزوین متولد شد. او دارندة رکورد جهانی سنگ‌نوردی سرعت با ثبت زمان 5 ثانیه و 48 صدم ثانیه و قهرمان جهان در این رشته است. وی در مسابقات قهرمانی جهان که در سال 1392 خ در چین برگزار شد، با ثبت رکورد 6 ثانیه و 24 صدم ثانیه توانست مدال طلای جهان در رشتۀ سرعت را برای اولین بار در تاریخ سنگ‌نوردی ایران کسب کند.
علیپور، در سال 2014 م در مسابقات سنگ‌نوردی سرعت قهرمانی جهان در خیخون اسپانیا با ثبت رکورد 5 ثانیه و 97 صدم ثانیه توانست رکورد ایران را که پیش از این نیز به خودش تعلق داشت، به میزان 3 صدم ثانیه ارتقاء دهد. او همچنین در سال 2016 م (1396 خ)، با ثبت رکورد 5 ثانیه و 54 صدم ثانیه موفق شد به قهرمانی مسابقات سنگ‌نوردی جام جهانی نانجینگ چین دست پیدا کند. وی توانست در همۀ مراحل این مسابقات رکورد کمتر از 6 ثانیه را ثبت کند و در نیمه‌نهایی نیز با زمان 5 ثانیه و 48 صدم ثانیه رکورد دنیا را که متعلق به دانیل بولدیرف از اوکراین با زمان 5 ثانیه و 60 صدم ثانیه بود، با 12 صدم ثانیه جا به جا کرد. رضا علیپور، در فینال این رقابت‌ها با زمان 5 ثانیه و 54 صدم ثانیه بر سنگ‌نورد روس غلبه کرد و به قهرمانی رسید.
فدراسیون جهانی سنگ‌نوردی به خاطر سرعت بالای او لقب «یوزپلنگ آسیایی» به وی داده‌اند. همچنین در تعبیر رسانه‌های جهان او سریع‌ترین مرد عمودی جهان و اوسین بولت سنگ‌نوردی جهان است. اوسین بولیت دوندۀ جامائیکایی است که عنوان سریعترین مرد افقی جهان را دارد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *