رویا بهشتی زواره

ریاضیدان برجسته دانشگاه‌های آمریکا

1356 خ –  ؟

رویا بهشتی زواره، در سال 1356 خ در اصفهان متولد شد. او در المپیاد سال 1373 خ (1994 م)، هنگ کنگ در حالی که فقط 17 سال داشت همراه با دیگر همراهانش افتخار آفرید. او موفق شد در این دوره، مدال نقره را کسب کند.
رویا بهشتی، از دوستان بسیار نزدیک مریم میرزاخانی است و هر دو با هم در طول دوران تحصیل تلاش کردند و به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کردند. مدیر دبیرستان «فرزانگان» (در منطقه 6 تهران) که آن دو در آنجا تحصیل می‌کردند، دربارة آن‌ها می‌گوید: «مریم و رویا در عمل نشان دادند که باور دارند معلم یک راهنما و تسهیل‌کننده است و این خودشان هستند که باید یاد بگیرند و ایشان توانایی‌هایشان را باور داشتند. مریم و رویا به صورت یک تیم واقعی با هم کار می‌کردند و انرژی حاصل از این کار تیمی بسیار بالا بود. علاوه بر هوش سرشار و پشتکار، «تواضع» ویژگی ممتاز مریم و «اعتماد به نفس بالا»، ویژگی ممتاز رویا بود. کار تیمی این دو نفر باعث می‌شد که ویژگی‌های ممتازشان آنان را به پیش ببرد.»
رویا بهشتی، کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه صنعتی شریف و دکترایش را از دانشگاه ام آی تی MIT)) زیر نظر پروفسور یوهان یانگ در سال 2003 م دریافت کرد. حوزة تحقیقاتی وی هندسة جبری است. تحقیق او توسط بنیاد ملی علوم (NSF) حمایت شده است.
بهشتی، در سال 2004 م مدرک فوق دکتری عضو ارشد پژوهشی دانشگاه کویین، در کینگستون کانادا و در سال 2006 م مدرک فوق دکتری ریاضی عضو ارشد پژوهشی دانشگاه کالیفرنیا در برکلی آمریکا را دریافت کرد. در همان سال، استادیار ریاضی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس در آمریکا و در سال 2009 م دانشیار ریاضی همان دانشگاه شد.
او و مریم میرزاخانی کتابی با نام نظریة اعداد، جهت آمادگی برای المپیاد ریاضی تألیف و منتشر کرده بودند.
گفتنی است که بهشتی نیز در اتوبوسی بود که دانشجویان المپیادی دانشگاه شریف را از اهواز به تهران برمی‌گرداند و دچار سانحه شد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *