زهرا نعمتی

تیراندازی با کمان

1364 خ –  ؟

زهرا نعمتی، متولد ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۴ و عضو تیم‌ ملی تیراندازی با کمان بانوان معلول ایران است. وی نخستین و تنها زن در تاریخ ورزش ایران است که موفق به کسب مدال طلا در سطح بازی‌های جهانی المپیک و پارالمپیک شد. او همچنین در ۲۹ می ۲۰۱۳ (۸ خرداد ۱۳۹۲) در مراسم کمیتة بین‎المللی المپیک در سن‌پترزبورگ روسیه مفتخر به دریافت جایزة معتبر ورزشکار برتر پارالمپیک ۲۰۱۲ م لندن از سوی «بنیاد بین‎المللی اسپورت آکورد» شد. زهرا نعمتی، پیش از این، عضو تیم ‌ملی تکواندوی بانوان ایران بود. او پس از اینکه در سال ۱۳۸3 خ در اثر سانحة رانندگی ویلچرنشین شد، به ورزش تیراندازی با کمان روی آورد.
زهرا نعمتی، از طرف بنیاد جهانی توسعة ورزش به عنوان یکی از ۱۸ ورزشکار نمونة جهان در سال ۲۰۱۴ م انتخاب شد.
بنیاد جهانی توسعة ورزش برای اولین بار برنامة انتخاب ورزشکار برتر خود را در ماه ژوئن آغاز کرد. این برنامه به دنبال معرفی ورزشکارانی بود که توانسته‌اند تلاش‌های خود را به جامعه معرفی کنند. این بنیاد به دنبال آن است تا بتواند در حمایت از ورزش جوانمردانه برای جوانان سرتاسر جهان نقش پیشگام را داشته باشد و معیارهای انتخاب خود را اینگونه اعلام کرده است: 1- کار گروهی: اهمیت دادن به کارهای تیمی و در اختیار گذاشتن تجارب خود برای دیگران، 2- یکپارچگی: تمام اقدامات در جهت ترویج اعتماد، احترام و وحدت باشد.
او در سال 2016 م توانست به عنوان اولین ورزشکار ایرانی، اولین بانوی آسیایی و سیزدهمین ورزشکار تاریخ، هم در المپیک و هم در پارالمپیک کسب سهمیه کند. همچنین او اولین بانوی مسلمان معلول است که پرچمدار کاروان المپیک یک کشور شده است.
فدراسیون جهانی تیراندازی با کمان، اسامی نامزدهای کسب عناوین برترین‌های این رشته در سال 2017 م را در 6 بخش مختلف اعلام کرد که نام زهرا نعمتی در بین کاندیداهای یکی از این بخش‌ها به چشم می‌خورد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *