سارا زاهدی

ریاضی‌دان دانشگاه‌های سوئد

1360 خ –  ؟

سارا زاهدی، در سال 1360 خ در تهران متولد شد. او در کودکی پدر خود را از دست داد و در 10 سالگی همراه با مادرش به سوئد رفت. وی از کودکی به ریاضی علاقه داشت و خودش در این باره و همچنین روزهای اول سفرش به سوئد می‌گوید: «من هیچ کس را نمی‌شناختم و زبان سوئدی بلد نبودم، اما ریاضی زبانی بود که آن را می‌فهمیدم. سر زنگ ریاضی در مدرسه می‌توانستم با بچه‌های دیگر ارتباط بگیرم و دوست پیدا کنم.»

او پس از پایان تحصیلات خود در سال 2014 م به انستیتو سلطنتی فناوری KTH سوئد وارد شد و هم اکنون نیز به تدریس در آنجا مشغول است. تخصص وی در زمینۀ آنالیز اعداد است که کاربرد آن در بهینه‌سازی و بالا بردن صحت انجام شبیه‌سازی رایانه‌ای است. او همچنین در زمینۀ روش‌های سنجش سطوح متحرک و بازسازی آن‌ها تحقیق می‌کند. نتایج تحقیقات وی در آینده می‌تواند در بهبود چیپ‌های کامپیوتری استفاده شود که اغلب در آزمایش‌های خون به کار گرفته می‌شوند.

دکتر سارا زاهدی، در سال 2016 م موفق به کسب جایزۀ جامعۀ ریاضیات اروپا (EMS) شد. وی نخستین زن در میان برندگان جوان جایزۀ European Mathematical Society (EMS) بود. این جایزه هر 4 سال یکبار به برترین ریاضیدان جوان اروپایی تعلق می‌گیرد.

زاهدی، بیشتر به دلیل تحقیقات خود روی توسعه سیستم شبیه‌سازی رایانه‌ای، برای رفتار مایعاتی که با یکدیگر مخلوط نمی‌شوند (مانند آب، نفت و گاز) شناخته می‌شود.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *