سیروس برزو

پژوهشگر تاریخ کیهان‌نوردی

1332 خ –  ؟

سیروس برزو، در سال 1332 خ و در سرخس به دنیا آمد. او از سال 1359 خ کار روزنامه‌نگاری را آغاز کرد و در دهة 60 سردبیر کیهان علمی و بنیانگذار ماهنامة فناوری فضایی با نام «مرزهای بیکران فضا» به عنوان اولین نشریة ایران بود که تمامی کارهای آن اعم از حروف‌چینی، صفحه‌آرایی و اسکن توسط رایانه انجام می‌شد و نزدیک به دو سال مشاور سازمان فضایی ایران بود. وی از قدیمی‌ترین روزنامه‌نگاران علمی در ایران است.
سیروس برزو، در سال 1373 خ در تکمیل اطلاعات خود در زمینه‌های فضایی و فرهنگی به روسیه مهاجرت کرد. او به تدریس زبان فارسی در دانشگاه‌های روسیه مشغول شد، همچنین مرکز فرهنگی فردوسی در مسکو را تأسیس کرد. از دیگر فعالیت‌های او تأسیس و سردبیری ماهنامة پیوند به زبان‌های فارسی و روسی بوده است.
در سال 1385 خ برزو با کمک پاول وینوگرادوف، فضانورد روسی، کارت پستال‌هایی از مینیاتورهای محمود فرشچیان را به فضا ارسال کرد، در سال 1390 خ با تلاش او نخستین قرآن چاپ ایران توسط الکساندر کالری، دیگر فضانورد روس، به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده شد.
سیروس برزو، در سال 1392 خ به دلیل ترویج دانش فضانوردی در ایران موفق به دریافت جایزة ترویج علم از سوی انجمن ترویج علم در ایران شد. او همچنین از سوی بنیادهای فضایی روسیه سه مدال دریافت کرد.
سیروس برزو، بیش از 1700 مقاله علمی – ترویجی در نشریه‌های دانشمند، دانستنی‌ها، آسمان شب، اطلاعات علمی، نوآور، هوافضا و فناوری فضایی نوشته است. وی همچنین تألیفاتی در زمینة فضا دارد که از آن جمله می‌توان سفر به فضا؛ حوادث فضایی؛ فضا و فضانوردی را نام برد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *