شهرداد روحانی

موسیقیدان و رهبر ارکستر

1333 خ –  ؟

شهرداد روحانی، در سال 1333 خ و در تهران به دنیا آمد. او پس از اتمام تحصیلاتش در هنرستان موسیقی ملی برای ادامه تحصیل به اتریش و شهر وین رفت و در رشتۀ آهنگسازی و تنظیم موسیقی از آکادمی موسیقی وین فارغ‌التحصیل شد.

او دوره‌های مقدماتی را نزد برادرش انوشیروان روحانی فراگرفت. عمده شهرت او به دلیل تنظیم و رهبری ارکستر «کنسرت یانی» است که در آتن برگزار شد. این کنسرت تحسین و نقد بینندگان را در پی داشت و به پربیننده‌ترین برنامۀ پخش شده از تلویزیون در آمریکا و به دومین موزیک ویدئو پرفروش در تاریخ جهان تبدیل شد.

او جوایز و بورسیه‌های تحصیلی مختلفی هم در اروپا و هم در آمریکا نظیر A.K.M Scholarship در وین و ASCAP Scholarship در لس‌آنجلس دریافت کرد.

وی همچنین به عنوان رهبر مهمان، رهبری چندین ارکستر سمفونی معتبر از جمله ارکستر سلطنتی فیلارمونیک لندن؛ ارکستر سمفونیک مینسوتا؛ سمفونیک کلرادو؛ سمفونیک سن‌دیه‌گو؛ سمفونی جوانان آمریکا؛ سمفونیک نیوجرسی و … را بر عهده داشته است.

در سال 1998 م به درخواست دولت تایلند برای ساخت قطعه موسیقی مراسم افتتاحیه و اختتامیه سیزدهمین دورۀ بازی‌های آسیایی دعوت شد که این قطعه به عنوان محبوب‌ترین آهنگ این بازی‌ها انتخاب شد. روحانی در سال 1999 م جایزۀ پیکانس تایلند که معتبرترین جایزة موسیقی و هنری این کشور است را دریافت کرد.

او همچنین در سال 1394 خ برندۀ جایزۀ «باربد» از جشنوارۀ بین‌المللی موسیقی فجر شد.

استاد شهرداد روحانی، در سال 1395 به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک تهران انتخاب شد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *