علی حاجی‌میری

مخترع و کارآفرین در حوزة مهندسی برق

1337 خ – 

علی حاجی‌میری، استاد، مخترع و کارآفرین در حوزة مهندسی برق است که در حال حاضر دارای کرسی استادی تامس جی. مایرز، مهندسی برق در مؤسسة فناوری کالیفرنیا (کلتک) است.

حاجی‌میری، لیسانس مهندسی برق خود را از دانشگاه صنعتی شریف و فوق‌لیسانس و دکتری خود را از دانشگاه‌ استنفورد دریافت کرد. او که برندة مدال طلای المپیاد ملی فیزیک و مدال برنز بیست‌ویکمین المپیاد بین‌المللی فیزیک در هلند است، در سال 1998 م به عنوان دانشیار مهندسی الکترونیک و رییس آزمایشگاه‌های میکروالکترونیک و نویز به موسسة فنی کالیفرنیا ملحق شد. زمینه‌های اصلی تحقیقات وی مدارهای پیوسته با سرعت بالا و RF است.

حاجی‌میری، در سال 2002 م به همراه دانشجویان سابقش اکسیم مایکرو دیوایسز را بر اساس اختراع ترانسفورمر فعال توزیع شده که تجمیع تقویت‌کننده‌های سیماس‌آر‌اف مناسب تلفن‌های همراه را در فناوری سیماس ممکن می‌کند، بنیان نهاد.

او و دانشجویانش در سال ۲۰۰۴ م اولین رادار روی تراشة جهان را در فناوری سیلیکان نشان دادند. از این فناوری می‌توان در طیف وسیعی از کاربردهای گوناگون بهره گرفت. برای مثال می‌توان از این ریزتراشه در تهیه یک شبکة ارتباطاتی بی‌سیم و با فرکانس بالا استفاده کرد که با هزینه‌ای اندک امکان جایگزینی فیبرهای نوری را که هم اکنون برای ارتباطات فراسریع به کار می‌روند، فراهم می‌کند. این ریزتراشه با سرعت 24 گیگا هرتز (24 میلیون بار در ثانیه) عمل می‌کند که سرعت بی‌نهایت بالایی به ویژه برای انتقال داده‌ها در شبکة اینترنت است.

دکتر حاجی‌میری، نویسندة کتاب طراحی برای نوسانگر صدای پایین بوده و چندین نشست آمریکایی و اروپایی برگزار کرده است. او همچنین دستیار سردبیر انتقالات بر مدارها و سیستم‌ها و مجلة مدارهای حالت جامد (jssc) موسسه IEEE  و عضو هیأت برنامة فنی کنفرانس بین‌المللی این مجله و هیأت برنامة فنی کنفرانس بین‌المللی طراحی هدفمند رایانه‌ای (ICCAD) می‌باشد. دکتر حاجی‌میری، همچنین سردبیر میهمان IEEE Transactions on Microwave Theory and Techniques است. وی برندة مشترک جایزة مقالة Jack kilby 1997 م از کنفرانس بین‌المللی مدارهایISSCC  بوده و سه بار نیز برندة جایزة همکاری دانشکدة IBM و جایزة موسسة ملی علوم CAREER شده است. او عضو پیوستة آی‌تریپل‌ای و برندة جوایز بسیار دیگری است.

حاجی‌میری، در ۳۲ سالگی به عنوان یکی از «۳۵ مخترع زیر ۳۵ سال برتر دنیا» انتخاب شد (TR35). در سال ۲۰۱۳ م از او به عنوان یکی از ۱۰ نویسندة برتر تاریخ شصت ساله «کنفرانس جهانی مدارات جامد» (ISSCC) نام برده شد. وی دارندة ۷۰ حق ثبت اختراع در آمریکا است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *