علی یزدانی

استاد فیزیک دانشگاه پریستون

سازنده ابررسانه‌های پرحرارت

1350 خ –  ؟

علی یزدانی، در سال 1350 خ متولد شد. او دانش‌آموخته رشتة مکانیک کوانتوم از دانشگاه کالیفرنیا در برکلی است. وی در سال ۱۹۹۵ م دکتری خود را از دانشگاه استنفورد دریافت کرد. وی تحقیقات پسادکتری خود را در مرکز تحقیقات آلمان در شرکت IBM پی گرفت.
یزدانی، از سال ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ م در دانشگاه ایلینویز در رشتة فیزیک تدریس کرد و از سال ۲۰۰۵ م به عنوان استاد فیزیک در دانشگاه پرینستون فعالیت دارد. ایشان سرپرستی یک تیم تحقیقاتی در دانشگاه پرینستون را به نام گروه یزدانی را بر عهده دارد که در این حوزه فعالیت می‌کنند.
پروفسور علی یزدانی، در سال ۲۰۰۸ م به عنوان یکی از ۱۰ نابغة برتر سال، از سوی ماهنامة «پاپیولار ساینس» برگزیده شد. ده نفر برگزیده در این فهرست موسوم به «بریالنت ۱۰»، باهوش‌ترین پژوهشگران سال ۲۰۰۸ م خوانده شده که به پیشرفت‌های قابل توجهی برای آینده دست یافته‌اند.
فعالیت‌های استاد یزدانی که در این مجله با عنوان «رؤیای اتمی» از آن یاد شده، مربوط به استفاده از یک میکروسکوپ تونلی به اندازه یک میز تحریر برای مطالعه روی ابررساناهای پر حرارت است.
این وسیله می‌تواند یک نمونه را درست در دمای بالای صفر مطلق سرد کند، آن را داخل یک خلاء نزدیک به خلاء کامل سفت کرده و ضعیف‌ترین صدا را مسدود کند. این مجله می‌افزاید: استاد یزدانی با این سیستم می‌تواند به طور مداوم اتم‌های منفرد را در یک لحظه به مدت چندین ماه ردیابی کند. به نوشتة مجلة پاپیولار ساینس، ذکاوت و خلاقیت یزدانی در زمینة علم از زمان نوجوانی و وقتی وی در ایران بود، آغاز شد.
گزارش دستاوردهای دکتر یزدانی در زمینة ساخت ابررساناهای پرحرارت که اخیراً صورت گرفته در مجله‌های «ساینس» و «نیچر» منتشر شده‌اند.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *