فرشید موسوی

معمار

1344 خ – 

فرشید موسوی، در سال 1344 خ و در شیراز به دنیا آمد. او در 24 سالگی به لندن رفت و تحصیلات خود را پس از به پایان رساندن در دانشگاه لندن، در دانشگاه هاروارد ادامه داد. موسوی، بعد از تجربه‌های کاری خود در دفاتر رنزو پیانو و زاها حدید، همزمان با تحصیلش، در شرکت رم کول هاوس، مشغول به کار شد و همزمان شروع به تدریس در دانشگاه AA کرد.
او و همسرش، الکساندر زایروپلو، که در دانشگاه هاروارد با او آشنا شده بود، پس از همکاری در دفتر رم کول هاوس یک شرکت معماری به نام FOA پایه‌گذاری کردند. در شرکت کوچک ‌ FOAپروژه‌های بزرگی خلق و جوایز متعددی کسب شد. آن‌ها توانستند در سال 1995م، اولین جایزة معماری جهانی را از آن خود کنند و در مسابقة طراحی فرودگاه بین‌المللی یوکوهاما ژاپن برندة جایزة شوند. آن‌ها جوان‌ترین معمارانی بودند که این جایزه را نصیب خود کرده بودند. ساخت این فرودگاه پس از هفت سال به پایان رسید و شرکت آن‌ها از طرف کنسولگری بریتانیا به عنوان معرف بریتانیا معرفی شد. در همان سال موسوی به عنوان پروفسور دانشگاه‌های هنرهای زیبای ونیز ایتالیا انتخاب شد. سال 2004 م سال بسیار خوبی برای FOA بود، از جمله: افتتاح پارک ادوتتوریم در میدان فرهنگ‌های بین‌المللی بارسلونا، شرکت در انستیتو لندن، برگزیده شدن برای مناقصه المپیک 2012 م لندن و برنده شدن برای ساختن ساختمان جدید تئاتر و موسیقی BBC در لندن و … .
طرح‌های بی‌نظیر این شرکت به سرپرستی خانم فرشید موسوی و زایروپلو، به گونه‌ایست که تلفیقی بی‌نظیر از طبیعت و معماری را ارائه می‌دهد. کارهای او از برجسته‌ترین و خلاق‌ترین نمونه‌های معماری و طراحی فضاهای شهری است که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به انتشارات دالنیوک در شهر کتاب کره جنوبی، ساختمان تئاتر شهرداری توربیخا در اسپانیا، گذرگاه دریایی یوکوهاما در ژاپن، مجتمع اومرانیه استانبول، مجتمع مسکونی کارابانچل در مادرید، مرکز تکنولوژی بارسلونا، دپارتمان جان لوییز، کالج طراحی ریونز بورن و ساختمان سه‌گانه EC3 در انگلستان اشاره کرد. او همچنین در سمت‌های مختلف در دانشگاه‌های پرینستون، UCLI کلمبیا و دیگر دانشگاه‌ها در اروپا به تدریس پرداخته است. وی همزمان با ریاست در موسسة معماری فرهنگستان هنرهای زیبای وین، به مدت هشت سال در اتحادیة معماری لندن به آموزش معماری مشغول بود. موسوی، سری کتاب‌ها Function را نوشته است.
برخی از افتخارات و جوایز او عبارتند از: برندة جایزة طراحی بندر بین‌المللی یوکوما در سال 1995 م؛ برندة طرح سینما آزادی تهران در سال 1997 م؛ کسب عنوان دوم مسابقات طراحی میونگ دانگ در کره جنوبی در سال 1997 م؛ کسب مقام دوم در مسابقات بین‌المللی بازسازی ساختمان‌های کنار آب در تنه‌ریف اسپانیا در سال 1998 م؛ کسب عنوان برترین طراح داخلی برای طراحی بهترین محل بازی سرپوشیده در سال 1999 م؛ انتخاب به عنوان برترین معمار طراحی سالن‌های کنفرانس و پارک South-Eastern در بارسلونا در سال 2000 م؛ انتخاب به عنوان برترین معمار در مسابقات بین‌المللی طراحی بانک Entry South در لندن در سال 2001 م؛ نامزد کسب عنوان برتر مسابقات طراحی WTC در نیویورک در سال 2002 م؛ اولین جایزة مسابقات طراحی مرکز موسیقی BBC در لندن در سال 2003 م؛ جایزة معماری کاناگاوا برای معماری بندر بین‌المللی یوکوهاما در ژاپن در سال 2003 م؛ جایزة اریک میرالز برای معماری بندر یوکوماها در مادرید در سال 2003 م؛ جایزة نقشه‌کشی معماری برای پارک نواریس و پارکینگ بزرگ بازل در مراسم سالانه ونیز در سال 2004 م؛ اولین جایزة نمایشگاه بین‌المللی آیچی پاویلیون اسپانیا در مسابقات ژاپن در سال 2005 م؛ جایزة چابزنیکس در سال 2005 م؛ جایزة موسسه Urban Land Institute در سال 2008 م؛ برندة بهترین ایده از سیویک تراست در سال 2008 م؛ جایزة بهترین ایده‌های مراکز خرید در سال2010 م؛ جایزة طراحان بین‌المللی در سال 2010 م و دریافت شش دوره جوایز RIBA در سال‌های 2004 – 2005 – 2006 – 2008 – 2009 و 2011 م.
شرکت FOA در سال 2011 م منحل شد و در همان سال او شرکت FMA را راه‌اندازی کرد. در سال 2012 م اولین موزة FMA، اولین ساختمان در آمریکا و موزة هنرهای معاصر کلیولند افتتاح شد. او همچنین فروشگاه مورد علاقة ویکتوریا بکهام را در لندن طراحی کرد که در سال 2014 م افتتاح شد. مهندس موسوی سرپرست هیأت داوران جشنوارة جایزة آقاخان در سال 2004 م و یکی از اعضای کمیتة راهبردی جوایز در سال‌های 2005 تا 2015 م بود. او همچنین یکی از محقق‌های خارجی دانشکدة سلطنتی هنر لندن در سال 2010 تا 2013 م و در دانشکدة هنر معماری و طراحی سرجان کس در سال‌های 2014 تا 2016 م بود.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *