فرهاد فخرالدّینی

نوازندة ویولون و رهبر ارکستر

1316 خ – 

فرهاد فخرالدّینی، در سال 1316 خ و در تبریز متولد شد. او نواختن ویولن را از کودکی آغاز کرد و تحصیلات موسیقی را در هنرستان عالی موسیقی ملی و مؤسسه موسیقی که تنها برای دورة چهار ساله در سال‌های دهة 40 در تهران بنیاد شده بود، گذراند.
او نزد اساتید بزرگی چون احمد مهاجر، ابوالحسن صبا، علی تجویدی و امانوئل ملک اصلانیان موسیقی را آموخت و هنوز تحصیلاتش در هنرستان موسیقی عالی به پایان نرسیده بود که از طرف حسین دهلوی (ریاست وقت هنرستان) به تدریس در آنجا دعوت شد.
او در سال 1347 خ با فیلم «شوهر آهوخانم» آهنگسازی فیلم را آغاز کرد و تاکنون برای بیش از 15 فیلم و سریال، آهنگ ساخته است. وی از سال 1358 خ سرپرستی و رهبری ارکستر رادیو و تلویزیون را برعهده داشت.
فخرالدّینی، به درخواست استادش، دکتر مهدی برکشلی برای اولین بار تنبور خراسان را به روش ابونصر فارابی که با روایت خود فارابی نوشته و به وسیلة دکتر برکشلی شرح داده شده بود، پس از 6 ماه پرده‌بردای کرد و طی کنفرانسی که از طرف هنرستان در بیست‌ودوم بهمن 1341 ترتیب داده شده بود، ساز جدید را نواخت.
او در سال 1365 خ برای فیلم «گزارش یک قتل» و در سال 1366 خ برای فیلم «پرستار شب» برندة جایزة بهترین موسیقی متن از جشنوارة فیلم فجر شد.
فرهاد فخرالدّینی، در سال 1377 خ ارکستر موسیقی ملی ایران را بنیاد گذاشت و اولین برنامة این ارکستر به اجرای چند اثر از علی تجویدی با آواز محمدرضا شجریان اختصاص یافت. او در شهرهای پکن و شانگ‌های چین، کشورهای سوئیس و کویت و همچنین در شهرهای تهران، سنندج، شیراز و اصفهان به اجرای کنسرت پرداخته است.
موسیقی متن سریال‌های سربداران، امام علی، بوعلی سینا، روزی روزگاری و کیف انگلیسی از کارهای اوست که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *