فریدون شهیدی

استاد بیوشیمی دانشگاه‌نیوفوندلند کانادا

پژوهشگر درغذا، داروهاوآنتی‌اکسیدان‌ها

1326 خ – 

فریدون شهیدی، در سال 1326 خ متولد شد و لیسانس خود را از دانشگاه شیراز اخذ نمود و در سال 1977 م مدرک دکتری خود را در رشتة شیمی آلی طبیعی از دانشگاه مک گیل کانادا گرفت و در سال 1987 م به بخش بيوشيمي دانشگاه «مموريان نيوفوندلند» کشور کانادا پیوست و چندین دهه است که به تحقیق در رابطه با آنتی اکسیدان‌ها، فانکشنال فود، غذا داروها، روغن‌ها و بسیاری از رشته‌ها پرداخته است.
او همواره به خاطر تلاش‌ها و تحقيقات دقيق و پرحرارتش در زمينه‌هايي همچون شيمي غذا، بيوشيمي غذا، غذاهاي دريايي، آبزي‌پروري و طعم غذا، مورد احترام مجامع علمي دنيا بوده است. او که پروفسور غذا و توليدات مواد غذايي طبيعي و علمي است، تحقيقات ثبت شده‌اي دارد و تاکنون صاحب شش حق امتياز در زمينة سيستم‌هاي درماني گوشت می‌باشد.
تلاش‌هاي دکتر شهيدي به ويژه در زمينة غذاهاي دريايي جهت توسعه اين صنعت در منطقه «نيوفوندلند»، «لابرادور» و مناطق ديگر بسيار مثمرثمر بوده است. آزمايشات او و دستيارانش در آزمايشگاه‌هاي شخصي و دانشگاهي وي تاکنون سبب پيشرفت چندين پروسه ابتکاري براي بهره‌برداري کامل از زمين‌هاي کشاورزي شده و توجه شرکت‌هاي چند مليتي را به خود جذب کرده است.
در شهر نيوفوندلند کانادا در حال حاضر چندين شرکت کشاورزي و توليدي از تکنولوژي و فناوري دکتر شهيدي براي بهره‌وري از اجساد فُک‌هاي دريايي و بقاياي صدف، استفاده‌هاي چشمگيري داشته‌اند. توليدات اين شرکت‌ها کپسول روغن فُک به ويژه کپسول چربي و پروتئين اين حيوان دريايي است. او با بررسي‌هاي علمي و دقيق خود توانسته روشي صحيح و سودمند در استخراج و گرفتن عصارة پروتئيني از گوشت فُک به دست آورد و اين عصاره را تبديل به پودري از پروتئين خالص کند و حاصل اين تلاش هم، براي صنايع غذايي و هم براي پزشکان متخصص بسيار حائز اهميت بوده است.
پروفسور شهيدي، در سال ۱۹۹۸ م به خاطر همکاري‌هاي برجسته‌اش و تحقيق در زمينة غذاهاي دريايي و تأثير مثبت جهاني اين تحقيقات، جايزه «ارل مکفي» را از «انجمن تخصصي شيلات آتلانتيک» به خود اختصاص داد. در سال ۱۹۹۶ م به پاس زحمات و تحقيقات بي‌دريغش در زمينة علوم تغذيه در کشور کانادا از سوي انستيتوي علم و فناوري غذايي کانادا مورد تقدير و تشکر قرار گرفت.
از ديگر جوايز دکتر شهيدي جايزة چهارم انجمن شيمي آمريکا (ACS) در بخش کشاورزي و شيمي تغذيه و جايزة «ويليام جي‌ اوا» از انستيتوي علوم و تکنولوژي غذايي کانادا را می‌توان نام برد. او رئيس انجمن عصاره و کيفيت چربي آمريکا(Aocs) ، مؤسس و رئيس انتخابي بخش تغذية انستيتوي تکنولوژي غذايي (IFT) و بخش کشاورزي و شيمي غذايي (Acs) است. علاوه بر تمام اينها دکتر شهيدي در سال ۲۰۰۵ م جايزة «استيفن اس‌ چنگ» را از سوي (IFT) دريافت کرد. او يکي از برگزارکنندگان کنفرانس‌هاي علمي سالانة دنيا نيز محسوب مي‌شود و سردبير مجلة «فود ليپيدز» و «فود کميستري» کاناداست. دکتر شهيدي در سال ۱۹۹۸ م به عنوان پروفسور محقق اين دانشگاه به رسميت شناخته شد.
وی همچنین 60 کتاب علمی منتشر کرده و تعداد مقالات علمی ایشان از مرز هفتصد گذشته است، او تاکنون در بيش از سيصد کنفرانس علمي بين‌المللي سخنراني کرده است. او یکی از سردمداران علم در جهان می‌باشد، وی برای شرکت در همایش زیتون که توسط شورای زیتون برگزار شد به ایران آمد. در ستاد برگزاری جشنواره دکتر هدایت تصویب شده که از ایشان به عنوان برترین دانشمند ایرانی خارج از کشور تقدیر به عمل آید. لذا در پنجمین جشنوارة علوم و صنایع غذایی که در روز 10/11/90 برگزار شد، از ایشان تقدیر به عمل آمد.
نام پروفسور شهيدي در سال ۲۰۰۶ م در ميان ۲۵ دانشمند برتر دنيا در زمينة علوم کشاورزي به چشم مي‌خورد و در همان سال به عنوان عضو آکادمي بين‌المللي علوم و فناوري تغذيه انتخاب شد.
وی مقام چهارم را در ميان دانشمندان و برترين‌هاي علم روز دنيا به خود اختصاص داده است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *