فریناز کوشانفر

برق و کامپیوتر

1355 خ – 

فریناز کوشانفر، در سال 1355خ و در تهران متولد شد. او دورۀ راهنمایی و دبیرستان را در مدرسۀ فرزانگان تهران گذراند. وی در خانواده‌ای فرهیخته و تحصیلکرده زندگی می‌کرد. پدربزرگش که پزشک بود همیشه او را به پیگیری «علوم جدید» تشویق می‌کرد و با تصویری که از ماری‌کوری، دانشمند زن فرانسوی، در ذهن داشت، فریناز را به پیگیری فیزیک هسته‌ای تشویق می‌کرد.
او در سال 1377 خ (1998م)، از دانشکدۀ مهندسی برق دانشگاه صنعتی شریف در رشتة مهندسی برق موفق به دریافت مدرک کارشناسی شد و سپس برای ادامۀ تحصیل به آمریکا رفت. وی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشتۀ برق و کامپیوتر از دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس گرفت و در سال 2001 م به دانشگاه برکلی رفت و دکتری برق و کامپیوتر را از این دانشگاه دریافت کرد و هم‌زمان به تحصیل در رشتۀ آمار و احتمال در مقطع کارشناسی ارشد پرداخت.
کوشانفر، در سال 2008 م به خاطر طراحی نوعی از میکروتراشه‌ها که کاربردهای بسیار گسترده‌ای در صنایعی مانند طراحی و تولید پخش‌کننده‌های چند رسانه‌ای دارد، موفق به دریافت جایزۀ مخترع جوان سال (TR35) شد. این جایزه هر ساله از سوی مجلۀ «تکنولوژی ریویو» دانشگاه ام‌آی‌تی به یکی از 35 مخترع برتر جوان دنیا داده می‌شود. وی در سال 2011 م به عنوان یکی از نخبگان علوم جدید و مهندسی از دست اوباما جایزه گرفت. فریناز کوشانفر، جایزه‌های بسیار زیادی در این زمینه دریافت کرده است.
او پس از کسب رتبۀ استادی در دانشگاه رایس اکنون در دانشگاه کالیفرنیا، سن‌دیگو مشغول به تدریس است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *