فضل‌الله رضا

از پایه‌گذاران نظریة اطلاعات و مخابرات در جهان و سفیر ایران در کانادا

1293 1394 خ

فضل‌الله رضا، در سال 1293 خ و در رشت به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی را در همان شهر گذراند و دیپلم خود را در تهران گرفت. وی دورة کارشناسی را در رشتۀ مهندسی برق در دانشگاه تهران سپری کرد. در واقع وی یکی از اولین فارغ‌التحصیلان این رشته و در زمرة اولین دورة فارغ‌التحصیلان دانشکدة فنی دانشگاه تهران در سال 1317 خ بود. وی همچنین عضو پیوستة AAAS و عضو افتخاری فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ایران نیز بود. او سپس برای ادامۀ تحصیل عازم آمریکا شد و در سال 1324 خ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشتۀ مهندسی برق از دانشگاه و سپس مدرک دکتری خود را از همان دانشگاه دریافت کرد.
دکتر فضل‌الله رضا، پس از دکتر محمدعلی مجتهدی به عنوان دومین رئیس دانشگاه صنعتی آریامهر انتخاب شد. وی عضو گروه مهندسی برق دانشکدۀ MET در بوستون، عضو مهندسی برق دانشگاه سراکیوز نیویورک و استاد مهمان چندین دانشگاه آمریکایی بوده است. وی در طول سال‌های 1346 تا 1348 خ رئیس دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه تهران، در سال‌های 1348 تا 1353 خ سفیر ایران در یونسکو و در سال‌های 1353 تا 1357 خ سفیر ایران در کانادا بوده است. پروفسور رضا، از سال 1357 خ به بعد، استاد دانشگاه‌های کنکوردیا و دانشگاه مگ کیل مونترال کانادا بود. وی همچنین استاد افتخاری دانشگاه تربیت مدرس، رئیس افتخاری کنفرانس مهندسی برق ایران، رئیس انجمن علمی ایرانیان در آمریکای شمالی، رئیس گسترش زبان و ادب فارسی و همکار فعال مؤسسات علمی و ادبی فراوانی در جهان بوده است.
فضل‌الله رضا، در سال 1965 م به دلیل مشارکت در نظریة شبکه و اطلاعات، به عنوان عضو پیوستة مادام‌العمر (Life Fellow) IEEE انتخاب شد. او یکی از پایه‌گذاران نظریۀ اطلاعات و مخابرات در جهان است و تحقیقات گسترده‌ای در زمینۀ ظرفیت شنون و ارسال حداکثر اطلاعات در کانال‌های مخابراتی نویزدار، نظریۀ اطلاعات و فرایندهای تصادفی، سیستم‌های خطی آنالیز عمومی، نظریۀ سیستم‌ها و مدارها، نظریۀ کنترل سیستم‌های پویا، فضاهای خطی، انتقال و تلفات انرژی در شبکه‌های دهانه‌ای انجام داده است.
او کتاب‌های زیادی به زبان‌های فارسی و انگلیسی تألیف کرد که به اکثر زبان‌های زندۀ دنیا ترجمه شده است.
پروفسور رضا، در سال 1393 خ در 100 سالگی به دعوت دولت برای یک دیدار علمی به ایران سفر کرد. وی برادر عنایت‌الله رضا، فلسفه‌دان، نویسنده، مترجم و محقق تاریخ و جغرافیای تاریخی ایران بود.
پروفسور فضل‌الله رضا، در سال 1394 خ در 101 سالگی در آمریکا درگذشت.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *