لیلا وزیری

شناگر

1364 خ –

ليلا وزيري، فرزند منصور وزيري و ليزا وزيري متولد 1364 خ (ششم ژوئن ۱۹۸۵ م) در كوئينز در نيوجرسي است. پدر او يك كارمند شركت تبليغاتي بود كه بعداً شخصاً اقدام به فعاليت در اين زمينه كرد. او علاقه‌مند به شنا بود و دوست داشت فرزندانش هم مثل او شنا را ياد بگيرند.

انتقال خانوادة لیلا به فلوريدا، که جايي در كنار دريا بود باعث شد كه ليلا بسيار بيشتر از پدرش به شنا علاقه‌مند شود. او در شش سالگي عضو مجموعة ورزشي كورال اسپرنيگز آلواتيك شد. مايكل لوبرگ، مربي او در اين سال‌ها در مورد ليلا مي‌گويد: «ليلا از ۹ سالگي ركوردهاي كلوب‌ شنا را مي‌شكست، اما آنگونه نبود كه بخواهد به شنا به عنوان ورزش قهرماني نگاه كند. وقتي چهارده ساله شد ما تشخيص داديم كه او مي‌تواند به صورت قهرماني در شنا شركت كند، ما از او خواستيم كه تمريناتش را روزانه كند و او هم پس از مشورت با خانواده‌اش اين مسئله را قبول كرد.»

ليلا تمرينات خود را بسيار جدي آغاز كرد و در پانزده سالگي براي اولين بار در كمپ تمرين تيم ملي آمريكا حاضر شد. او در دوران كالج موفق شد كه قهرمان مسابقات كالج‌هاي آمريكا شود و چند بار ركورد كالج‌هاي آمريكا را شكست و دو بار به عنوان برترين شناگر هفته آمريكا از سوي سايت Collegeswinewing انتخاب شد.

لیلا وزیری، پس از پایان دبیرستان در کورال اسپرینگز در سال ۲۰۰۲ م وارد دانشگاه ایندیانا شد و با دریافت ۱۵ حکم قهرمانی شنای آمریکا سابقه درخشانی از خود در تاریخ شنای دانشگاه‌های آمریکا به جا گذاشت.

ليلا که در رشتة ارتباطات و فرهنگ در دانشگاه اينديانا تحصيل مي‌كرد چند ماه پیش از المپیک پکن، اولين قرارداد حرفه‌اي را با TYR منعقد كرد كه بر اين اساس او ماهيانه حقوقي دريافت مي‌كرد تا فقط براي شنا كردن تمرين كند و فقط بر شنا تمركز داشته باشد. او در اولين مصاحبه‌اش پس از قهرماني جهان گفت كه احساس مي‌كند اولين ايراني – آمريكايي قهرمان جهان است و از اين احساس خیلی خوشحال است.

ليلا در سال اول حضورش در دانشگاه، ناگهان به يك پديده در شناي آمريكا بدل شد. البته فوت پدرش باعث شد كه او چند ماه انگيزه‌اش براي شنا كردن را از دست بدهد، اما تشويق‌هاي برادرش رامين و مادرش ليزا باعث شد كه او مجدداً تمريناتش را از سر بگيرد و در فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۶ به عنوان بهترین شناگر ۱۰۰ یارد (حدود نودویک و نیم متر) و ۲۰۰ یارد کرال پشت دانشجویان آمریکا انتخاب شود و در همین فصل در چهار مسابقه امدادی رکورد جدیدی را در رشته‌های ۴۰۰ و ۸۰۰ یارد آزاد، ۲0۰ و ۴۰۰ یارد مختلط برای دانشگاه ایندیانا خلق کند.

وزیری، همچنین دومین رکورد برتر تاریخ دانشگاه ایندیانا در ۱۰۰ یارد و ۲۰۰ یارد کرال پشت، چهارمین در ۱۰۰ یارد و ۲۰۰ یارد آزاد و پنجمین رکورد در ۵۰ یارد آزاد را به دست آورده است.

لیلا در اوت ۲۰۰۶ با پیروزی در مسابقات قهرمانی ملی کونکو فیلیپس به ترکیب تیم ملی آمریکا برای شرکت در مسابقات قهرمانی پان پاسیفیک ۲۰۰۷ راه یافت و با ثبت دومین زمان برتر ۱۰۰ متر کرال پشت در میان هم تیمی‌های خود و کسب مدال برنز ۱۰۰ یارد کرال پشت قهرمانی دانشجویان آمریکا (NCAA) به عضویت تیم ملی آمریکا برای مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۰۷ ملبورن درآمد و قهرمان شنای جهان در سال 2007 م در این رشته شد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *