لیلی افشار

نوازندة گیتار

1338 خ –

لیلی افشار، در سال 1338 خ و در تهران متولد شد. او در 10 سالگی وقتی نوازندگی گیتار را در دیدار با یکی از اقوامش از نزدیک مشاهده کرد، به این ساز علاقه‌مند شد و آموزش گیتار را آغاز کرد. داریوش افراسیابی، اولین معلم او در این زمینه بود. مادربزرگ لیلی، تار می‌نواخت و پدرش با ویولن و پیانو آشنایی داشت. وی در همان کودکی در کلیسای آلمانی هاو در کاخ جوانان کنسرت داد.

افشار، در سال 1355 خ به آمریکا رفت و تحصیل در رشتة موسیقی و در زمینة گیتار را ادامه داد. او لیسانسش را از کنسرواتوار موسیقی بوستون و کارشناسی ارشد موسیقی را در رشتة نوازندگی گیتار از کنسرواتور موسیقی نیوانگلند گرفت. وی زیر نظر نیل اندرسون به تحصیل پرداخت. پس از آن دورة دکتری را زیر نظر بروس هلزمن، در دانشگاه ایالتی فلوریدا به پایان رساند و به این ترتیب او نخستین زن در جهان بود که موفق به اخذ دکتری در نوازندگی گیتار شد.

او مدتی نیز در «مرکز هنرهای تجسمی بنف» و «فستیوال موسیقی اسپن» تحصیل کرد و دیپلم «آکادمی موسیقی کیجانا درسی‌ینا» ایتالیا نیز به وی اعطا شد. افشار کرسی استادی دانشگاه ممفیس را در سال 1998 م به دست آورد و در آنجا نیز جایزة استاد برجستة دانشگاه در سال 2000 م به وی تعلق گرفت.

لیلی افشار، یکی از دوازده نوازندة بین‌المللی گیتار بود که برای نواختن در حضور آندرسن سگوبیا در کلاس‌های پیشرفتة وی، در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی انتخاب شد.

او کنسرت‌های متعددی در کشورهای ایران، آمریکا، انگلستان، ایرلند، کانادا، فرانسه، دانمارک، ایتالیا، آفریقا، نیوزلند، استرالیا و آمریکای جنوبی برگزار کرده، همچنین در ویگمورهال لندن، مرکز هنرهای اجرایی کندی، فستیوال موسیقی گرند تیسن، فستیوال موسیقی اسپن، مرکز اجرایی هنرهای تجسمی بنف، فستیوال موسیقی متون و آکادمی آمریکایی در رم نواخته است.

روزنامة واشنگتن پست لیلی افشار را «فوق‌العاده معصوم، بی‌عیب و نقص و قابل توجه» توصیف کرده است.

او در سال 2001 م پس از 20 سال به ایران سفر کرد و طی سفرهای متعدد، اقدام به برگزاری کلاس‌های تکمیلی و گروهی برای نوازندگان و هنرجویان گیتار در ایران کرد.

جوایز و افتخارات او بدین شرح است: برندة جایزة سالانة نوازندة برتر گیتار در دوره‌های دهم، یازدهم و دوازدهم؛ برندة جایزة الیور اچ گیبسون در سال 2000 م برای بهترین نوازندة زن گیتار کلاسیک؛ برندة جایزة نفیس چاپتر از طرف آکادمی ملی هنر و دانش آمریکا؛ برندة جایزة ملی هنر؛ برندة جایزة اول انجمن گیتار آمریکا؛ برندة جایزة بزرگ جشنوارة اسین؛ برندة جایزة اول انجمن ملی مدرسین موسیقی؛ برندة جایزة اول انجمن ملی مدرسین سازهای زهی؛ عضویت در بین دوازده گیتار نواز برجستة جهان برای نوازندگی در گروه آندرس سگوبیا.

او کتاب‌هایی نیز جهت آموزش گیتار تألیف کرده است؛ از جمله آموزش گیتار کلاسیک از مبتدی تا پیشرفته با پنج آواز محلی ایران و باخ برای گیتار کلاسیک.

افشار، به منظور اجرای قطعات موسیقی ایرانی با گیتار کلاسیک، اقدام به نصب ربع پرده بر روی ساز خود کرد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *