ماریا خورسند

مدیر صنعت

IT1336 خ –

ماریا خورسند، در سال 1336 خ و در شهر ساری متولد شد. او در سال 1354 خ (1975 م) به لس‌آنجلس مهاجرت کرد و فوق‌لیسانس کامپیوتر خود را از دانشگاه فولرتون (Fullerton) کالیفرنیا گرفت.

او یکی از مدیران مشهور صنعت IT جهان است. هر چند ایرانی‌ها در میان مدیران رده ‌بالای صنعت IT چندان کم‌شمار نیستند، اما خورسند یکی از بلندپایه‌ترین و در عین حال معدود زنان ایرانی فعال در این رشته است.

همه با تکنولوژی بلوتوث آشنا هستند و کمتر گوشی تلفن همراهی در جهان ساخته می‌شود که به این تکنولوژی مجهز نباشد. باید گفته شود که ماریا خورسند در زمان مدیریت خود در شرکت اریکسون سوئد ریاست این پروژة انقلابی را بر عهده داشته است و در واقع «مادر معنوی تکنولوژی بلوتوث» محسوب می‌شود.

خورسند، در پاسخ به اینکه چه چیزی باعث شد او به مدیریت پروژة بلوتوث برسد، می‌گوید: «کسی چیزی در این مورد به من نگفت، اما گمان می‌کنم بلندپروازی و اشتیاق من به دست و پنجه نرم کردن با مشکلات در این میان نقش داشته است».

خانم خورسند، با همسر سوئدی خود هنگام تحصیل در دانشگاه فولرتون آمریکا آشنا شد و پس از ازدواج با او در اواخر دهة 80 میلادی به سوئد مهاجرت کرد.

او پیش از مهاجرت به سوئد در چند شرکت نفتی و کامپیوتری آمریکایی چون شرکت نفتی یونیون کالیفرنیا و شرکت کامپیوتری یونیسیس دارای سابقة کار مفید بود و همین مسئله باعث شد پس از ورود به سوئد بتواند در شرکت بزرگ اریکسون استخدام شود. پس از آن وی توانست به مدیریت ارشد پروژه‌های IT در شرکت‌های بزرگی همچون OMX Technology (فعال در زمینة Exchange) و شرکت مشهور Dell (شعبة استکهلم سوئد) منصوب شود.

در حال حاضر ماریا خورسند مدیر اجرایی (CEO) انستیتو تحقیقاتی و فنی SP و عضو کیمتة فناوری اطلاعات دولتی سوئد می‌باشد. او از سال 2007 م در این انستیتو مشغول به کار شده است.

بانو خورسند، هیچ‌گاه هویت ایرانی خود را انکار نکرده، هر چند این مسئله در مقاطعی باعث ایجاد مانع بر سر راه پیشرفت شغلی او شده است. او امروزه یکی از صدها ایرانی موفق رده بالا در صنعت IT در دنیا محسوب می‌شود.

جالب است که بدانید این مدیر موفق صنعت آی‌تی در ابتدا چندان علاقه‌ای به تحصیل در رشتة رایانه نداشته و قصد تحصیل در رشتة روانشناسی را داشت.

خانم خورسند، نشان عالی افتخار را از دولت سوئد گرفته و الان مدت‌هاست که به عنوان مشاور در وزارت ارتباطات این کشور کار می‌کند.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *