محسن مصطفوی

معمار سرشناس جهانی

1332 خ – 

محسن مصطفوی، در سال 1332 خ و در تهران به دنیا آمد. علاقة او به معماری از زمانی آغاز شد که خانواده‌اش خانه‌ای در اصفهان ساختند و او کاملاً نسبت به کل روند ساخت یک خانه آگاه شد. او مدرک معماری خود را از مدرسة AA لندن گرفت و پس از آن تحصیلات و تحقیقات خود را در دوره‌های بالاتر در دانشگاه‌های اسکس و کمبریج گذراند.

پروفسور محسن مصطفوی، از معماران برجستة ایرانی است که به عنوان رئیس دانشکده طراحی هاروارد منصوب شد. رئیس دانشگاه هاروارد از او به عنوان چهره‌ای برجسته، کامل و رهبری علمی و آکادمیک، طراح، معمار و پژوهشگر یاد کرده و گفته است: «محسن مصطفوی پیشینة منحصر به فرد و پر ابهتی در رهبری دو مدرسه ممتاز معماری و طراحی جهان داشت. مصطفوی، پژوهشگر عالی رتبه‌ای است که روابط مستحکمی با مدرسه طراحی داشته است و به عنوان پلی میان دنیای نظریات و عمل با استفاده از اعتماد به نفس قابل توجه خود ایفای نقش کرده است.»

مصطفوی، قبلاً رئیس دانشکده کالج معماری، هنر و طراحی دانشگاه کورنل آمریکا بوده است و پیش از آن نیز به مدت 9 سال ریاست انجمن مدرسة معماری AA در لندن را برعهده داشت. این مدرسه یکی از برجسته‌ترین مدارس طراحی اروپا محسوب می‌شود. همچنین وی پست‌های آموزشی در دانشگاه‌های کمبریج، پنسیلوانیا و آکادمی هنرهای زیبای فرانکفورت در آلمان را برعهده داشته است. او عضو هیأت صدور مجوز معماری در بریتانیا؛ عضو  Royal Institute of British Architect(RIBA)؛ عضو ژوری «جایزة معمار 82» در ایران؛ از داوران جایزة معماری آقاخان و جایزة هولجیم بوده است. او از سال 2004 تا 2007 م وظیفة هدایت بیش از 100 عضو هیأت علمی و بالغ بر 800 دانشجوی دورة کارشناسی از بیش از 30 کشور جهان را برعهده داشته است.

پروفسور مصطفوی، برندة جایزة The American Institute of Architects Commendation در زمینة تئوری معماری شد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *