محسن میرحیدر

معمار و طراح کتابخانة ملی ایران

1315 خ – 

محسن میرحیدر، در سال 1315 خ و در کرمانشاه متولد شد. او پس از پایان تحصیلات دبیرستانی در تهران، در دانشکدة هنرهای زیبای دانشگاه تهران به ادامه تحصیل در رشتة معماری پرداخت. وی پس از اخذ مدرک کارشناسی ارشد، درجة M.Ph خود را از مدرسة معماری انجمن معماری لندن در رشتة برنامه‌ریزی و طراحی شهر گرفت.

او از سال 1338 تا 1350 خ به عنوان طراح معماری و مسئول پروژه در دفتر مهندسین مشاور امیرنصرت منقح و یوسف شریعت‌زاده و همکاران؛ از سال 1350 تا 1360 خ به عنوان عضو هیأت مدیره و قائم مقام مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور بنیان و از سال 1362 خ تاکنون به عنوان مدیرعامل دفتر مهندسان مشاور پیرراز فعالیت دارد. وی همچنین از سال 1370 تا 1372 خ عضو شورای گروه معماری جامعة مهندسان مشاور ایران؛ از سال 1371 تا 1373 خ عضو کمیتة عالی و تخصصی تدوین مقررات ملی ساختمان؛ از سال 1372 تا 1374 خ عضو شورای برنامه‌ریزی و هماهنگی جامعة مهندسان مشاور ایران؛ در سال 1375 خ عضو هیأت مؤسسین انجمن صنفی مهندسان معمار و شهرساز؛ از سال 1375 تا 1377 خ عضو اولین هیأت مدیرة کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران و عضو انجمن صنفی مدیران فنی و اجرایی است.

از پروژه‌هایی که مدیریت و سرپرستی آن‌ها با او بوده، می‌توان ساختمان کتابخانة ملی ایران؛ ساختمان وزارت کار و امور اجتماعی؛ کاخ جوانان؛ چاپخانة اسکناس بانک مرکزی (پیش از انقلاب)؛ پروژة سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی؛ ساختمان مرکز اسناد و تاریخ دیپلماسی وزارت امور خارجه؛ سینما صحرا؛ توسعة قسمت جنوبی حرم مطهر حضرت معصومه (پس از انقلاب) و بیمارستان آموزشی کرمان را نام برد.

در ششم آذر 1390 کمیتة فرهنگی شورای گروه معماری جامعة مهندسان مشاور ایران، به پاس پنج دهه فعالیت حرفه‌ای مهندس محسن میرحیدر مراسم بزرگداشتی برای او برگزار کرد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *