محمدرضا گنجعلی

مهندسی الکتروشیمی

1337 خ – 

محمدرضا گنجعلي، متولد سال 1337 خ و در شهر تهران می‌باشد. او دورة ليسانس و فوق‌ليسانس خود را در دانشگاه تهران سپری کرد. سپس دورة ‏تكنولوژي خالص‌سازي را در ژاپن گذراند. دورة دكتری را نيز در دانشگاه تهران تحصیل کرد. ابتدا قرار بود براي دورة دكتری به ‏صورت بورس، عازم ليون فرانسه شود، اما به دلایلی نرفت و اين باعث شد با پروفسور شمسي‌پور آشنا شود كه نفر اول جهان اسلام بود. ‏به واسطه آشنايي با ايشان مسير عملكرد او تغيير كرد و از صنعت وارد دانشگاه شد و به دليل جذابيت بالاي پژوهش و تحقيقات در ایران ‏ماندگار شد.

دکتر گنجعلی، در سال 1368 خ هيأت علمي دانشگاه تهران شد و در سال 1379 خ بنا به اجبار دانشگاه براي دانشيار شدن، استخدام رسمي شد.‏ در سال 1375 خ بعد از گرفتن دكتري خود، 4 سال طول كشيد تا به مرحله دانشياري برسد و سپس در عرض كمتر از 3 سال درجة ‏استادی را کسب کرد.‏

دکتر محمدرضا گنجعلی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، در دانشکدة شیمی پردیس علوم این دانشگاه فعالیت‌های پژوهشی خود را در حوزة الکتروشیمی انجام می‌دهد. نامبرده در رتبه‌بندی اخیر ‏ISI‏، به لحاظ رتبة جهانی میان دانشمندان ایرانی رتبة نخست و جزو یک درصد اول دانشمندان جهان قرار دارد. دکتر گنجعلی با H-index 35 دارای رتبه 48 در بین دانشمندان بین‌المللی است و در حوزة الکتروشیمی و سنسورها پیشرو می‌باشند.

مؤسسة تامسون رویترز جدیدترین فهرست پژوهشگران با بیشترین ارجاعات جهانی را منتشر کرد، که نام 20 دانشمند ایرانی در این فهرست قرار دارد که پروفسور محمدرضا گنجعلی نیز بین آن‌ها به چشم می‌خورد.

دکتر گنجعلی، كار تحقيقاتي خود را با مطالعه ترموديناميكي در محلول‌هاي غير مايع شروع كرد.

اولين مقالة او در سال 1376 خ (1997 م) در ژورنال ‏Annals of chemistry‎‏ بود كه مهم‌ترين مجلة شيمي تجزيه جهان است. وی حوزة ‏سنسورها را ادامه داد و اكنون 60% از كارهای وی را تشكيل مي‌دهد. بخش ديگر کارهای تحقیقاتی وی را الکتروشيمي تشكيل مي‌دهد ‏که در زمينه‌هاي متفاوت الكتروشيمي بيوشيمي، الكتروشيمي بيوفيزيك، الكتروشيمي داروسازي، الكتروشيمي پزشكي فعالیت دارد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *