محمدعلی زلفی‌گل

شیمیدان برجسته

1345 خ – 

محمدعلی زلفی‌گل، در سال 1345 خ و در روستای صالح‌آباد شهرستان آشتیان متولد شد. او تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم در آشتیان گذراند و پس از آن مدرک کاردانی خود را از دانشگاه تربیت معلم شهید مدنی قم دریافت کرد. او سپس در همدان، اصفهان و شیراز مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را سپری کرد. دکتر زلفی‌گل در سال 1380 خ با سمت دانشیاری در دانشگاه بوعلی سینای همدان مشغول به کار آموزش و پژوهش شد و چهار سال بعد به درجة استادی این دانشگاه رسید.

دکتر زلفی‌گل، بازرس بنیاد علمی و فرهنگی بوعلی سینا و رئیس سابق دانشگاه بوعلی همدان است. او در دوران تحصیلش موفق به کسب رتبه‌های علمی متعددی چون کسب رتبة اول در نهمین گردهمایی دانشجویان ارشد و دکتری داخل و خارج کشور در سال 1371 و دریافت لوح از معاونت آموزشی وزارت علوم؛ دانشجوی نمونة دکتری دانشگاه شیراز در سال 1373 خ و کسب رتبة دانشجوی ممتاز در چهارمین، پنجمین و ششمین مجمع دانشجویان ممتاز بسیجی، ایثارگر کشور شده است.

از دیگر موفقیت‌های او می‌توان به کسب رتبة اول از نظر آموزشی در گروه شیمی بر اساس نظرسنجی از دانشجویان این گروه و دریافت لوح تقدیر از ریاست دانشگاه بوعلی، کسب رتبة شیمیست آلی برجستة زیر 40 سال کشور و پژوهشگر نمونة دانشگاه بوعلی در سال‌های 85 و 82 -81 – 1380 اشاره کرد.

او در صدر فهرست پر استنادترین محققان ایرانی مؤسسة ISI قرار دارد و تاکنون بیش از 300 مقاله ISI نوشته است. به گفتة رئیس مرکز توسعه و هماهنگی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، نام 38 دانشمند ایرانی در فهرست دانشمندان برتر جهان در رشته‌های مختلف علمی قرار گرفت که نام دکتر محمدعلی زلفی‌گل با رتبة 665 در رشتة شیمی از دانشگاه بوعلی سینای همدان در این فهرست قرار دارد.

از سِمَت‌های مورد تصدی وی می‌توان به معاونت آموزشی دانشکدة علوم از سال 1379 تا 1382؛ معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه از سال 1382 تا 1384؛ عضویت در هیأت امنای دانشگاه بوعلی سینا با حکم ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران از سال 1383 تا 1384؛ قائم مقام معاون اول رئیس‌جمهور در بنیاد ملی نخبگان و … اشاره کرد. وی تاکنون توانسته چندین مقاله در خصوص الزامات و راهکارهای بسترسازی علمی در کشور به چاپ برساند و به عنوان داور در تعدادی از مجلات معتبر بین‌المللی برای چاپ مقالات حضور داشته است.

گفتنی‌ است که یکی از خیابان‌های شهر همدان به اسم او نام‌گذاری شده است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *