مهدی قالیبافیان

پدر بتن ایران

1314 1386 خ

مهدی قالیبافیان، در سال 1314 خ و در تبریز به دنیا آمد. او دبستان و نیمی از دبیرستان را در تبریز گذراند و سپس در تهران به اتمام رساند. او تحصیلات دانشگاهی را در رشتة فیزیک دانشگاه تهران آغاز کرد و اما در میانة راه به رشتة عمران علاقمند شد، بنابراین در سال 1338 خ با درجة فوق لیسانس مهندسی راه و ساختمان از دانشکدة فنی دانشگاه تهران با رتبة ممتاز و به عنوان شاگرد اول فارغ‌التحصیل شد. او سپس برای ادامة تحصیلات عازم فرانسه شد.

وی پس از بازگشت به ایران به تدریس در گروه مهندسی راه و ساختمان در دانشکده فنی دانشگاه تهران مشغول شد و در کنار تدریس، مسئولیت آزمایشگاه مصالح ساختمانی همان دانشکده را نیز بر عهده داشت. او در سال 1380 خ انستیتوی مصالح ساختمانی را در گروه عمران دانشکدة فنی تأسیس کرد. او در طول چندین سال در تدوین 13 استاندارد ملی در مؤسسة استاندارد و تحقیقات صنعتی، 19 نشریه از نشریات فنی سازمان مدیریت و مدیربرنامه‌ریزی کشور از جمله آئین‌نامه بتن ایران، 10 مبحث از مقررات ملی ساختمان و استاندارد مهارت و جزوای آموزشی در جهت صندوق کارآموزی و آئین‌نامه طرح و محاسبه پل‌ها در برابر زلزله و … مشارکت داشت.

استاد قالیبافیان، همکاری‌های مؤثری نیز با انجمن‌های علمی و مهندسی داخل و خارج از کشور داشت، از آن جمله می‌توان: انجمن مهندسان محاسب ساختمان (1348 خ)، انجمن مهندسان ژئوتکنیک ایران؛ انجمن مکانیک خاک و مهندسی پی ایران (1351 خ)؛ انجمن بین‌المللی مهندسی پل و سازة IBSE از سال 1992 م و عضویت در نظام مهندسی ساختمان و تأسیسات (از بدو تأسیس) و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، عضویت در اولین دورة شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور؛ انجمن مهندسان راه و ساختمان ایران و انجمن مدیران فنی و حرفه‌ای را نام برد.

به وی لقب پدر بتن ایران داده شده است.

استاد مهدی قالیبافیان، در سال 1386 خ در 72 سالگی و در تهران درگذشت.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *