نادر مشایخی

موسیقیدان و رهبر ارکستر

1337 خ – 

نادر مشایخی، در سال 1337 خ و در تهران متولد شد. او به هنرستان عالی موسیقی رفت و پس از آن تحصیلات خود را در دانشگاه موسیقی وین در اتریش در رشتۀ آهنگسازی، رهبری و موسیقی الکترونیک ادامه داد و با درجۀ ممتاز فارغ‌التحصیل شد.

مشایخی، در سال 2001 م «آنسامبل وین 2001» را تشکیل داد و از همان سال‌ها رهبری گروه‌هایی چون وین 2011 و کاپلا کوندورتا و همکاری با هنرمندان مانند هانا شیگولا را آغاز کرد.

او فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینۀ موسیقی دارد که از آن جمله می‌توان شرکت در جشنواره‌های موسیقی اروپا، آمریکا و آسیا، رهبری ارکستر سمفونیک تهران و اجرای کنسرت با این ارکستر در اتریش و آلمان، تدریس در دانشگاه تهران دانشکدۀ موسیقی، دانشگاه هنر دانشکدۀ صداوسیما و کنسرواتور تهران اشاره کرد.

او پس از کناره‌گیری از ارکستر سمفونیک تهران به شکل‌دهی ارکستر مجلسی و فیلارمونیک تهران پرداخت.

در سال 1385 خ در فستیوال موسیقی وین از معتبرترین فستیوال‌های موسیقی از نادر مشایخی تقدیر شد. در این مراسم اثری از مشایخی با عنوان «استخوان ایشانگو» در قالب فیلم مستند شفر اجرا شد و او دربارۀ مشایخی گفت: «فیلم‌های من بعد از آشنایی با نادر مشایخی با یک تحول روبرو شده است و در حال حاضر ترجیح می‌دهم موسیقی ایشان را بشنوم.»

او از سال 1393 خ به عنوان رهبر ارکستر شهر تهران برگزیده شد و به اجرای کنسرت‌های متعدد پرداخت. فرانک شفر، فیلمساز هلندی فیلمی مستند از زندگی نادر مشایخی ساخته است. همچنین چندین فیلم و کتاب دربارۀ زندگی او تهیه شده است، از جمله: ارکستر فیل هارمونی جوان تهران، بودن و نبودن، گذراندن و پریشانی کتاب‌های او نیز در بارنز و نوبل ارائه شده‌اند.

نادر مشایخی، فرزند جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *