نادر نجفی

مهندس برقی

حدود 1334 خ – 

نادر نجفی، در ایران به دنیا آمد و پس از گذراندن دوران متوسطه، وارد دانشگاه فنی دانشگاه تهران شد و در رشتة الکترونیک لیسانس خود را دریافت کرد. سپس برای ادامه تحصیلات به آمریکا رفت و مدارک فوق‌لیسانس و دکتری خود را در رشتة مهندسی برق از دانشگاه میشیگان دریافت کرد.

دکتر نادر نجفی، تحقیقات خود را بر روی بررسی حسگرهای پیوسته گازی میکروماشینی و نسل آیندة سیستم‌های حسگر هوشمند متمرکز کرد و در سال 1992 م به عنوان دانشمند محقق شرکت ‌IBM انتخاب شد و به عنوان یکی از اعضای هیأت مشاوره فنی طرح SEMATECH Sensor Bus منصوب شد.

دکتر نجفی، پس از آن در سال 1995 م شرکت Integrated Sensing Systems را به صورت مشارکتی تأسیس کرد. او نخستین رئیس انتخاب شده برای شورای مشاوره صنعتی در مرکز تحقیقات مهندسی میکروسیستم‌های بی‌سیمی پیوسته علوم آمریکا از دانشگاه میشیگان است. این دانشمند ایرانی مؤسس و رئیس اتحادیه فناوری برتر میشیگان CEO در سال 2005 م است.

دکتر نادر نجفی، سنجشگر کوچکی در ابعاد یک دانه برنج طراحی و ابداع کرده است که به پزشکان امکان می‌دهد بدون جراحی، فشارخون داخل قلب را اندازه‌گیری کنند. دستگاهی که توسط او و همکارانش در میشیگان ساخته شده، در گروهی از بیماران قلبی که به عارضه‌ای موسوم به احتقان یا گرفتگی قلب در اثر پر شدن عضلات آن از اخلاط دچار شده‌اند، کاربرد دارد. این عارضه در سراسر جهان شایع است و تنها در آمریکا نزدیک به پنج میلیون مورد ابتلا به این بیماری شناسایی شده است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *