نسرین خسروی

گرافیست

1329 1389 خ

نسرین خسروی، در ۲۹ آذر ۱۳۲۹ و در تهران متولد شد. او در سال ۱۳۵۸ خ از دانشکده هنرهای زیبا در رشتة گرافیک فارغ‌التحصیل شد.

خسروی، در اوایل دهة پنجاه وقتی‌که سال دوم دانشگاه بوده، با سیروس طاهباز آشنا شد. به پیشنهاد طاهباز، روی متنی از قدمعلی سرامی کار کرد که سال ۱۳۵۵ با عنوان «قصة دوستی» در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شد. این‌گونه بود که به ‌صورت حرفه‌ای وارد کار تصویرگری کتاب کودک و نوجوان شد. هرچند در حوزه‌های دیگر نقاشی و گرافیک هم فعالیت داشت و در دانشگاه‌ها و دانشکده‌های هنری نیز تدریس می‌کرد، اما عمدة فعالیت و آوازه‌اش در دنیای کتاب کودک و نوجوان بود.

خسروی، در طول دو دهة گذشته نمایشگاه‌های بسیاری نیز به ‌صورت فردی و گروهی در داخل و خارج از ایران برگزار کرد. که نتیجه‌اش بیش از ۱۶ نمایشگاه انفرادی و گروهی در داخل و خارج از ایران بود، از آن جمله می‌توان: موزة هنرهای معاصر تهران؛ گالری خانة هنرمندان تهران؛ سالن حجاب؛ نمایشگاه کنکور نوما در ژاپن و نمایشگاه تصویرگران کتاب کودک براتیسلاوا را نام برد.

او برای تصویرسازی‌هایش جوایز متعددی از جشنواره‌های داخلی و خارجی دریافت کرد که جایزة بزرگ نوما در سال ۲۰۰۱ م در ژاپن از مهم‌ترین این جوایز هستند. در سال ۲۰۰۲ م نیز از ایران به عنوان کاندیدای جایزة «هانس کریستین آندرسن» معرفی شد.

این هنرمند نسل دوم از تصویرگران کتاب کودک، برای بسیاری از آثارش از سوی یونیسف، شورای کتاب کودک و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز دیپلم‌‌های افتخار و لوح تقدیر دریافت کرد.

زنده‌یاد نسرین خسروی، در ۳ اردیبهشت ۱۳۸۹ در 60 سالگی در اثر بیماری سرطان ریه در کانادا درگذشت.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *