هادی تهرانی

معمار و طراح سازة قوس برلین

1331 خ –

هادی تهرانی، در سال 1333 خ و در تهران متولد شد. او مدت شش سال در ایران زندگی کرد و در سال 1339 خ (۱۹۶۰ م)، به همراه خانواده‌اش به آلمان رفت. وی پس از گذراندن دوران دبیرستان، در سال ۱۹۷۷ م تحصیلات خود را در رشتة معماری در دانشگاه صنعتی براونشوایک آغاز و در این رشته به تحصیل پرداخت. او مدتی در مدرسه عالی آخن، تدریس کرد و همزمان روی پروژه‌های معماری کار می‌کرد و استعداد و خلاقیت فراوانی در این رشته از خود نشان می‌داد. در سال ۱۹۹۱ م همراه با دو تن از معماران خبرة آلمانی به نام جینز بوت و کای ریشتر، دفتر معماری BRT را در هامبورگ تاسیس کرد که امروزه با ۱۰۴ کارمند، به عنوان معروف‌ترین و بهترین دفتر معماری در اروپا در حال فعالیت است. این دفتر در زمان تأسیس، فقط ده کارمند داشت. امروزه طرح‌ها و پروژه‌های بدیع و باشکوه مهندس تهرانی نه تنها در شهرهای آلمان از جمله مونیخ، کلن، فرانکفورت، هامبورگ، برلین و … بلکه در بسیاری از شهرهای توریستی دنیا از جمله دوبی، مسکو، استانبول، رم و … به چشم می‌خورد. کارهای او در سطح بین‌المللی، الگو و نمونه است. مردم آلمان به تهرانی علاقة زیادی دارند و برایش احترام زیادی قائل هستند.

یکی از عوامل کلیدی در موفقیت تهرانی، استفادة فراوان از شیشه در نمای ساختمان است. در اکثر کارهای او از کف تا سقف، شیشه به کار رفته است؛ چرا که او معتقد است سه عامل در ساختمان بسیار مهم است: نور، هوا و چشم‌انداز اتاق. از جمله کارهای او سازة عظیم قوس برلین (Berliner Bogen) می‌باشد که ساختمانی کمانی شکل و تمام شیشه‌ای است. ارتفاع قوس فولادی این ساختمان ۱۴۰ متر و روی یک رودخانه بنا شده است. زمین این ساختمان تا مدتی از نظر بسیاری از معماران و متخصصان، غیرقابل ساخت بود، اما از آنجایی که تهرانی علاقة زیادی به کارهای نشدنی دارد و دوست دارد هر کار غیرممکنی را به ممکن تبدیل کند با بررسی و تلاش فراوان توانست این سازة عظیم را بنا کند که به عنوان بهترین ساختمان تجاری جهان شناخته شد. یکی دیگر از کارهای شگفت‌آور او تأسیس ساختمان اداری Doppel xx در هامبورگ است که در سال ۲۰۰۱ م به عنوان بهترین ساختمان اداری جهان شناخته و برندة جایزة ویژة این رشته شد. او همچنین از طراحان و معماران جزایر مصنوعی (نخل دوبی) است که تأثیر بسزایی در موفقیت این پروژه داشت. ایستگاه عظیم راه‌آهن فرانکفورت، ایستگاه مرکزی راه‌آهن (هانوفر) و بسیاری از ساختمان‌های اداری و تجاری مهم آلمان از دستاوردهای این معمار موفق است. او از زمان تأسیس دفتر معماری (BRT) بیش از چهل پروژة عظیم را طراحی و اجرا کرده و در سه مسابقه از ۲۸ مسابقه بزرگ جهانی که در زمینة معماری برگزار شده، برنده شده است. یکی از پروژه‌های عظیمی که اخیراً تهرانی به دست گرفته، ساخت بزرگ‌ترین پاساژ اروپاست که چهارصد میلیون یورو اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است. هادی تهرانی عقاید خاصی دارد؛ او معتقد است ساختمان‌ها دارای هویت‌اند و ما در کنار آن‌ها احساس هویت بیشتری می‌کنیم و باید طوری معماری شوند که احساس خوبی از آن‌ها دریافت کنیم. کارهای او در بالاترین حد استاندارد قرار دارد. تهرانی در مصاحبه‌ای که با مجلةWild  انجام داد در مورد رموز موفقیت خود این طور گفت: «من همة راه‌ها را به روی خودم باز می‌بینم و هیچ کاری از نظر من نشدنی نیست. او اضافه کرد؛ من به محیط اطرافم توجه زیادی دارم. از آن‌ها الگو گرفته و طرح‌های خود را ارائه می‌دهم. من تنها معماری هستم که در دفتر کارم کامپیوتر ندارم و به آن اعتقاد ندارم و فقط به هوش و توانمندی‌های ذهنی تکیه می‌کنم.»

او به طراحی وسایل روزمره از میز و صندلی گرفته تا کیف و فنجان و علاقمند است و در این زمینه نیز استعداد فوق‌العاده‌ای دارد. وی همة این وسایل را زیر ذره‌بین می‌‌برد، تمام اشکالات آن‌ها را می‌‌گیرد و طرح‌هایی نو و بدیع ارائه می‌‌دهد. او معتقد است یک معمار خوب باید یک طراح خوب هم باشد. وی با بسیاری از طراحان آلمانی از جمله پروفسور هانس اولدیش و مهندس اولدیش نتر، ارتباط دارد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *