هادی میرمیران

معمار و طراح

1323– 1385 خ

هادی میرمیران، در سال 1323 خ و در قزوین به دنیا آمد و بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه، در رشتۀ مهندسی معماری وارد دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد. او قبل از انقلاب در دفتر فنی شرکت ملی فولاد ایران کار می‌کرد و پس از انقلاب نیز با عنوان مدیر طراحی در شرکت خانه‌سازی ایران در اصفهان به طراحی پروژه‌های شهرسازی پرداخت.

انتخاب شهر اصفهان به عنوان پایتخت دائمی فرهنگی ایران و تأسیس موزۀ ملی معماری، از پیشنهادات اساسی و مهم او بود. میرمیران در اصفهان مفهوم منطقۀ شهری را به طور جدی مطرح کرد.

هادی میرمیران، سرآغاز نسل جدید معماری ایرانی است. حفظ روح معماری کهن ایران؛ توجه به زمینه و تاریخ با هدف احیای فرهنگ ایرانی – اسلامی؛ ایجاد پیوند و بهره‌گیری از میراث گذشتگان و تکیه بر الگوها و فرم‌های تاریخی از ویژگی‌های کارهای اوست.

از دیگر آثار میرمیران ساختمان کنسولگری ایران در فرانکفورت؛ ساختمان مرکزی بانک توسعة صادرات ایران؛ طرح مجتمع مسکونی ائل‌گلی (شاه گلی) تبریز و طرح شهر جدید بهارستان در فاصلة 15 کیلومتری جنوب اصفهان را می‌توان نام برد.

از افتخارات او می‌توان به مشاور برگزیدۀ وزارت مسکن و شهرسازی به عنوان بهترین مشاور شهرسازی؛ تقدیرنامۀ افتخار به عنوان طرح برگزیده در مسابقۀ بین‌المللی برای طرح کتابخانۀ ملی شورای شهر کانسای-کان ژاپن؛ طرح برگزیده در مسابقۀ طرح سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین آلمان؛ کسب مقام اول جایزۀ بزرگ معمار در سال 1382 خ برای اثر کانون وکلای دادگستری مرکز؛ دریافت نشان درجه یک بین‌المللی طرح ساختمان کنفرانس کشورهای اسلامی در جدة عربستان و دریافت نشان معماری ایران از انجمن مفاخر معماری ایران را اشاره کرد.

زنده‌یاد هادی میرمیران، در سال 1385 خ در 62 سالگی بر اثر بیماری سرطان در برلین درگذشت.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *