وحید تارخ

مخترع کدهای فضا – زمان مخترع در زمینة مهندسی برق

حدود 1350 خ – 

وحید تارخ، مهندس برق و استاد دانشگاه است که مشارکت‌هایی در زمینة مخابرات، خصوصاً پردازش سیگنال برای مخابرات بی‌سیم انجام داده است. تارخ، فوق‌لیسانس خود را از دانشگاه وینزر کانادا و دکتری را از دانشگاه واترلو کانادا دریافت کرد. او هم اکنون استاد ریاضیات کاربردی و عضو پیوستة ارشد مهندسی برق در مدرسة مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد است.

تارخ، دارای اختراعات چندی از جمله کدهای فضا – زمانی است.

دستاورد مشترک دکتر سياوش الموتي، دکتر حميد جعفرخاني و دکتر وحيد تارخ در حوزة ارتباطات بي‌سيم، در سال 2013 م، جايزة  Eric E. Sumnerانجمن مهندسان برق و الکترونيک را براي آن‌ها به ارمغان آورد.

تلاش‌هاي اين دانشمندان با بهبود کيفيت خدمات و افزايش ظرفيت شبکه به ارتقاي صنعت ارتباطات بي‌سيم کمک کرده و يک عامل کليدي قدرتمند در شکل‌دهي نسل چهارم سيستم‌هاي OFDM/MIMO به شمار مي‌رود.

کدهاي بلوک فضا – زمان، سيستم‌هاي ارتباطات بي‌سيم چند ورودي چند خروجي را قادر مي‌کند، بدون نياز به آنتن گيرندة اضافي بر چالش‌هاي محو سيگنال غلبه کنند. تحقيقات اين سه نفر استانداردسازي، تجاري‌سازي و پيشرفت اين کدها را به شدت تحت تاثير قرار داده است.

الموتي، نخستين کد بلوک فضا – زمان را براي دو آنتن فرستنده در سال 1997 م ايجاد کرده است. در ادامه دکتر تارخ به همراه دکتر جعفرخاني و کالدربانک اين کد موسوم به کد الموتي را عمومي‌سازي کرده و دو مقالة مشترک در سال 1999 م به منظور ترغيب تلاش‌هاي اصلي پژوهش منتشر کردند. دکتر جعفرخاني، عملکرد کدهاي فضا – زمان را با افزايش کد بلوک فضا – زمان کد شبه متعامد در سال 2001 م گسترش داده است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *