پرهام اعرابی

مهندس کامپیوتر و الکترونیک

1355 خ –  ؟

پروفسور پرهام اعرابی که کرسی پژوهش در سیستم‌های اطلاعاتی چند گیرنده‌ای در کانادا را برعهده دارد، به خاطر کارش در زمینة لوگاریتمی مورد توجه قرار گرفته که مکان یک منشاء صوتی را تقویت می‌کند و به دلیل تأثیر پروژه‌هایش بر نحوة زندگی و کار انسان‌ها و تحقیقاتش در زمینة تقویت رایانه‌های هوشمند در تشخیص صدای انسان از میان صداهای اضافی محیط از سوی گروهی از کارشناسان برگزیده شد.

اختراع او در زمینة سیستم‌های اطلاعاتی چندرسانه‌ایی است که مکان یک شیء صوتی را محاسبه و سپس به طور همزمان صدای اضافی را حذف کرده و آن فرکانس صوتی را تقویت می‌کند. اختراع این دانشمند می‌تواند روزی صداهای اضافی در مکالمات تلفن‌های همراه را از بین ببرد و یا دستگاه‌های هوشمند صوتی در خودروها را تقویت کند که این تکنولوژی، انقلابی در عرصة ارتباطات، پدید خواهد آورد. او به عنوان یکی از 35 مخترع جوان برتر (زیر 35 سال) در جهان در سال 2005 م انتخاب شده است.

ممکن است کاربران اینترنت به خصوص شبکه‌های اجتماعی بارها سعی کرده باشند عکس شخصی را پیدا کنند، اما موفق نشده باشند، به این دلیل که الگوریتم‌های جستجو، تنها وقتی عکسی که برچسب (تگ) خورده باشند قادر به پیدا کردن عکس هستند؛ پرهام اعرابی و دانشجویش، ران اپل، الگوریتم جدیدی ابداع کرده‌اند که این وضعیت را تغییر بدهد.

پروفسور اعرابی، بنیانگذار آزمایشگاه پژوهش و ساخت ابزارهای هوشمند دریافت و آگاهی در دانشگاه تورنتو است. او در 28 سالگی یکی از جوان‌ترین استادان دانشگاه تورنتو بود.

پرهام مقصودلو، در سال 1379 خ و در گرگان متولد شده است. او در 15 سالگی موفق شد به عنوان «استاد بزرگ شطرنج» دست یابد. وی هم اکنون در صدر رده‌بندی شطرنج‌بازان زیر 16 سال آسیا و در ردة دوم جهان قرار دارد.

او که به عنوان جوان‌ترین استاد بزرگ ایران شناخته می‌شود، موفق به کسب مدال برنز مسابقات قهرمانی شطرنج ایران در سال 1394خ و 2 مدال طلا در المپیاد جهانی شطرنج زیر 16 سال شد. وی همچنین قهرمان مسابقات کشور در سال 1395 خ شد.

مقصودلو، توانست مقام نخست مسابقات بین‌المللی شطرنج در مومبای هند را نیز به کارنامة افتخاراتش اضافه کند و شخصاً جایزة خود را از «ویشی آناند» بزرگ دریافت کرد. او نتایج درخشانی در رویدادهای مختلف از جمله جام یادبود مارگاریان و اوپن معتبر ایروفلوت کسب کرد و در رده‌بندی فیده در ماه مارس 2019 م از رینگ 2600 عبور کرد تا جوان‌ترین بازیکن تاریخ ایران در این زمینه باشد. پیش از این تنها احسان قائم مقامی موفق به عبور از رینگ 2600 شده بود.

مقصودلو، در بخش رقابت‌های بلیتس (برق‌آسا) نیز درخشش فوق‌العاده‌ای داشت و توانست با شکست دادن بزرگانی مانند سرگی کاریاکین از روسیه، به ریتینگ فوق‌العاده 2713 برسد و به جمع چهل شطرنج‌باز برتر جهان در بخش بلیتس راه پیدا کرد. او در مسابقات مسترز شارجه 2018 م با هزینة شخصی شرکت کرد و با حضور 129 شطرنج‌باز از 29 کشور در دور پایانی قهرمانی‌اش پیش از پایان مسابقات مسجل شد. وی در لیست اولیة این رقابت‌ها در جایگاه بیستم جدول قرار داشت ولی در پایان موفق به کسب مدال طلا شد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *