پرویز کلانتری

مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

1310 1395 خ

پرویز کلانتری، در سال 1310 خ و در زنجان متولد شد. پدر و مادرش اصالتاً طالقانی بودند. او دوران دبستان و دبیرستان را در تهران گذراند و سپس وارد دانشکدة هنرهای زیبای تهران شد و در دانشکدة هنرهای تجسمی تحصیل کرد. او به دلیل آشنایی‌اش با همایون صنعتی‌زاده به تصویرگری کتاب‌های درسی پرداخت. از مشهورترین این تصاویر می‌توان به «روباه و خروس»، «چوپان دروغگو»، «حسنک کجایی»، «مرغابی و لاک‌پشت» و «روباه و زاغ» اشاره کرد.
او مدتی نیز در کالج هنری کودکان در کالیفرنیا کار می‌کرد. وی همچنین مدیر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در تهران بود. پرویز کلانتری نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی زیادی در ایران و خارج از کشور برگزار کرد. یکی از آثار او در فهرست تمبرهای ویژة سازمان ملل به چاپ رسیده است. همچنین تابلوی مشهور «شهر ایرانی از نگاه نقاش ایرانی» در مقر سازمان ملل در نایروبی قرار دارد.
پرویز کلانتری، در سال 1353 خ شروع به کشیدن نقاشی‌های کاهگلی کرد و برخی او را پایه‌گذار سبک کاهگلی می‌دانند. وی در زمینة نویسندگی و روزنامه‌نگاری نیز فعالیت داشت و کتاب‌های «چهار روایت»، «ولی افتاد مشکل‌ها» و «نیچه نه، فقط بگو مشد اسماعیل» از آثار اوست.
زنده‌یاد پرویز کلانتری، در سال 1395 خ در 85 سالگی و در تهران درگذشت.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *