پی‌یر امیدیار

مؤسس و مدیر سایت مزایده‌و حراج eBay

برنامه‌نویس کامپیوتر

1346 خ –  ؟

پی‌یر امیدیار، در سال 1346 خ (1967 م) در یک خانوادة ایرانی در شهر پاریس به دنیا آمد و در سنین کودکی به همراه خانواده به ایالت مریلند آمریکا مهاجرت کرد. وى اولین برنامه کامپیوترى خود را در ۱۴ سالگى براى کتابخانة مدرسه‌اى که در آن مشغول تحصیل بود، نوشت.

در سال ۱۹۸۸ م از دانشگاه Tufts University در رشتة کامپیوتر فارغ‌التحصیل و در یک شرکت به عنوان برنامه‌نویس سیستم‌هاى Macintosh مشغول کار شد. وی سپس در یک شرکت وابسته به Apple به نام Claris به کار پرداخت. او در سال ۱۹۹۱ م در تأسیس یک شرکت نرم‌افزار همکارى کرد. این شرکت سپس به eShop تغییر نام داد. eShop در سال ۱۹۹۶ م توسط شرکت Microsoft خریدارى شد. امیدیار سپس به شرکت General Magic که توسط Apple حمایت می‌شد، پیوست.

داستان موفقیت و ثروتمند شدن پی‌یر از آنجا شروع شد که در سال ۱۹۹۵ م شبی مهندس جوان برنامه‌نویس ایرانى‌الاصل، با نامزدش که عاشق جمع‌آوری Pez بود، مشغول خوردن شام بود که نامزدش از آنکه شریکى براى ایجاد یک کلکسیون Pez در سانفراسیسکو ندارد، گله کرد. امیدیار به او پیشنهاد کرد که از اینترنت براى پیدا کردن شریک تجارى استفاده کند. Pez) یک نوع شیرینى است که معمولا در یک ظرف کوچک پلاستیکى به شکل عروسک قرار می‌گیرد و برای آنکه شیرینى از آن خارج شود باید سر عروسک را به پایین فشار داد.)

بنابراین امیدیـار در وب‌سایت کـوچک خود براى نـامزدش بخشى را بـراى این موضوع آماده کرد و نام آن را  Auction Webگذاشت. برنامه‌ای که او بر روى وب‌سایت شخصى خود ایجاد کرد به کاربران امکان لیست کردن وسایل مختلف خود از جمله کلکسیونPez ، نامزد او را نیز می‌داد.

در مدتى کوتاه، افراد بسیاری فروشنده و خریدار برای اقلام لیست شده بر روی سایت پیدا شدند. به تدریج تعداد کاربران این سایت زیاد شدند و معاملات بسیارى از طریق آن صورت گرفت. سپس مهندس جوان با مشاهده این موضوع تصمیم گرفت که سایتی مجزا براى این کار ایجاد کند که با نام  eBayشروع به کار کرد.

امیدیار، با دریافت مبلغى بین ۲۵ سنت تا دو دلار به فروشندگان اجازه داد که اجناس خود را براى شرکت در حراج در سایت eBay معرفى کنند. همچنین درصدى از خرید و فروش‌ها به او می‌رسید و به این ترتیب eBay موجب شد که فروشندگان و خریداران با هم به راحتى به خرید و فروش بپردازند.

بعد از ۹ ماه که اولین حراجى در سایت eBay انجام شده بود، وى شغل خود در General Magic را رها کرد و تمام وقت خود را صرف سایت خود، کرد.

در سال ۱۹۹۸ م او تصمیم گرفت براى رونق دادن به eBay از Meg Whitman که فارغ‌التحصیل رشتة بازرگانى بود، یارى بگیرد.

بعد از مدتى eBay شعبه‌هایی در آلمان، ژاپن، کانادا و استرالیا ایجاد کرد و روز به روز رونق بیشتری یافت. در پایان سال ۱۹۹۸ م کاربران این سایت به ۲/۱ میلیون نفر رسیدند و درآمدى بیش از ۷۵۰ میلیون دلار را برای eBay به ارمغان آوردند.

ایده، طرح و برنامه‌ریزى این جوان ایرانی‌تبار خلاق، وى را در لیست موفق‌ترین و ثروتمندترین افراد آمریکا قرار داد.

در سال ۱۹۹۹ م پییر امیدیار با نامزدش که عاشق کلکسیون Pez بود، ازدواج کرد. حالا همسر امیدیار بیشتر از ۴۰۰ عدد Pez در کلکسیون خود دارد.

«من همیشه به کمک کردن به مردم براى آنکه از آنچه که هستند بهتر باشند، معتقد هستم.»

امیدیار، در سال ۲۰۰۰ علاوه بر eBay در هیأت مدیرة ePeople نیز مشغول به کار شد. او با درآمدی که به دست آورده بود مؤسسة خیریة Omidyar Network را راه‌اندازی کرد. امیدیار در سال 2014 م به فهرست 40 میلیاردری که عهدنامة نیکوکاری را امضا کرده‌اند، پیوست. از دیگر امضاکنندگان این عهدنامه می‌توان به بیل گیتس و وارن بافت اشاره کرد. طبق این عهدنامه آن‌ها سوگند خورده‌اند نیمی از ثروت خود را طی دوران زندگیشان به خیریه اهدا کنند. در کنار خیریه و کسب و کار اصلی خود تصمیم گرفت شانس خود را در دنیای خبرنگاری که بسیار به آن علاقمند بود نیز بیازماید. او می‌خواست محلی برای جمع کردن و هدایت روزنامه‌نگاران پژوهشی درست کند. وی به کمک گلن گرین والد، گزارشگر سابق روزنامة گاردین نشریة First look Media را راه‌اندازی کرد. او در سال 2010 م سرویس خبری تحقیقی Honolulu Civil Beat را با هدف پوشش اخبار سیاسی و اجتماعی هاوایی تأسیس کرد که به مدت 3 سال پیاپی به عنوان بهترین نشریة آنلاین هاوایی انتخاب شد. این نشریه در سال 2013 م با هافینگتون پست ادغام شد و هاف – پست هاوایی نام گرفت.

او در سال 2014 م اولین نسخة آنلاین رسانه‌ای شرکت را با نام The Intercept منتشر کرد.

علاقة وی به سینما و فیلم باعث شد تهیه‌کنندگی دو فیلم Merchant of Doubti در سال 2014 و اسپاتلایت (Spotlight) در سال 2015 را برعهده بگیرد که اسپاتلات دو جایزة اسکار را برای بهترین فیلمنامه و بهترین فیلم غیر اقتباسی دریافت کرد.

در فوریة سال 2017 امیدیار اعلام کرد به 29 هزار نفر از مردم کنیا، درآمد ثابت ماهیانه‌ای اختصاص داده است که تا 12 سال آینده قطع نخواهد شد.

او صد و چهل و یکمین شخص ثروتمند در جهان و چهل و هفتمین در ایالات متحدة آمریکا و دومین ثروتمند ایرانی است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *