کامران الهیان

متخصص برجستة کامپیوتر و فناوری اطلاعات

1333 خ – 

کامران الهیان، در سال 1333 خ در تهران به دنیا آمد. او دوران متوسطه را در دبیرستان البرز تهران به پایان رساند و سپس برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در دانشگاه یوتا در رشتة کامپیوتر و ریاضیات مشغول به تحصیل شد. پس از دریافت مدرک فوق‌لیسانس مهندسی کامپیوتر در شرکت hp مشغول به کار شد، سپس به استنفورد رفت و دورة طراحی مدارهای مجتمع را گذراند.
الهیان در سال 1981 م با همکاری چند نفر شرکت CAE را تأسیس کرد که روی سامانه‌های خودکارسازی کار می‌کرد. کامران الهیان پس از خریداری شرکتش به مبلغ 75 میلیون دلار توسط شرکت تکترونیکس، شرکت سیروس لاجیک را تأسیس کرد و پنج سال بطور مداوم روی طراحی تراشه و مدارهای مجتمع، کار کرد که در سال 1989 م به شرکت سهامی عام تبدیل شد و در بورس به بیشترین ارزش یعنی 3.5 میلیارد دلار رسید.
او در سال 1989 م شرکت مومنتا را راه‌اندازی و برای اولین بار صفحة لمسی برای رایانه‌های جدید طراحی کرد که به Pentop معروف شد. وی در سال 1993 م مجموعه‌ای از شرکت‌های جدید را راه‌اندازی کرد که بعنوان رئیس هیأت مدیره و عضو هیأت مؤسس آن فعالیت می‌کرد.
کامران الهیان، در سال 1999 م شرکت گلوبال کاتالیست را راه‌اندازی کرد. این شرکت در سطح بین‌المللی و در مراحل مختلف در شرکت‌هایی که فناوری‌های نوآورانه و ارزشمندی ارائه کنند، سرمایه‌گذاری می‌کند و آموزش و هدایت و راهبری شرکت‌های نوپا را انجام می‌دهد.
کامران الهیان، یکی از الهام‌بخش‌ترین افراد سیلیکون ولی است. او سهام دو استارتاپ خود را به صورت عمومی عرضه کرده است و یکی از سرمایه‌گذاران فعال صندوق Global Catalyst Ventures می‌باشد. از دیگر کارهای او تأسیس I Bridges و سرمایه‌گذاری فعال بر روی بیش از 500 استارتاپ است.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *