کیهان کلهر

نوازندة کمانچه  و آهنگساز

1342 خ –

کیهان کلهر، در سال 1342 خ در خانواده‌ای کُرد و موسیقی‌دوست در اسلام‌آباد غرب به دنیا آمد. او از کودکی به موسیقی علاقه داشت و در 12 سالگی به صورت حرفه‌ای موسیقی را دنبال کرد و در 13 سالگی با ارکستر رادیو تلویزیون کرمانشاه همکاری کرد. پس از آن، مدت کوتاهی نیز با گروه شیدا و مرکز هنری «چاووش» فعالیت داشت.
پس از آن کیهان کلهر برای ادامه تحصیل راهی کانادا شد و در رشتة آهنگسازی از دانشگاه کارلتون اتاوا فارغ‌التحصیل شد. کمانچه‌ ساز تخصصی کیهان کلهر است. وی در کنار کمانچه، تنبور، سه‌تار و شاه‌کمان نیز می‌نوازد. همچنین در زمینة آهنگسازی برای موسیقی متن فیلم هم فعالیت داشته است.
کیهان کلهر، برای شناساندن موسیقی ایرانی به غیرایرانی‌ها تلاش فراوانی کرد. او با بزرگانی همچون شجاعت حسین خان هندی، کوارتت کرونوس، یویوما چین و ارکستر فیلارمونیک نیویورک همکاری کرد که او را به هنرمندی جهانی تبدیل کرد.
او مدتی عضو گروه دستان بود و در کنسرت‌هایشان به همراه شهرام ناظری به نوازندگی پرداخت. وی همچنین با محمدرضا شجریان و حسین علیزاده آثاری را پدید آورد.
کیهان کلهر، تنها موسیقیدان ایرانی است که 4 بار نامزد جایزة گرمی آمریکا شد. وی نوازندة گروه «راه ابریشم» که یویوما ویولون‌سل‌نواز چینی – آمریکایی به راه انداخته، حضور دارد. وی در پنجاه‌ونهمین مراسم جایزة گرمی به همراه همین گروه موفق به کسب جایزة گرمی شد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *