علی سردار افخمی

معمار و طراح تئاتر شهر 1308 خ –  ؟

علی سردار افخمی، در سال 1308 خ و در تهران به دنیا آمد و هنوز دبیرستان را به پایان نرسانده بود که برای ادامۀ تحصیل راهی فرانسه شد و در رشتۀ معماری در مدرسۀ هنرهای زیبای پاریس بوزار، مشغول به تحصیل شد. او پس از دریافت مدرک دکتری معماری از پاریس، به ایران بازگشت و در دانشگاه تهران به تدریس مشغول شد. اما با اختلافاتی که با هوشنگ سیحون داشت، کار تدریس را رها و شرکت مهندسان مشاور سردار افخمی را راه‌‌اندازی کرد.
دکتر سردار افخمی، یکی از بنیانگذاران جریان معماری پیشروی ایران به حساب می‌آید. از آثار مهم و زیبای او طراحی و ساخت بنای تئاتر شهر و ساختمان جدید مجلس شورای اسلامی را می‌توان نام برد. ساخت بنای تئاتر شهر پنج سال به طول انجامید. این بنا با الهام گرفتن از برج طغرل و ترکیب جالبی از کاشی و آجر، به شکل دایره طراحی شده است. به گفتۀ علی سردار افخمی: «موقعیت محلی که به من برای احداث این طرح دادند طوری بود که به نظرم می‌رسید بهترین ایده‌ این است که دایره‌ای باشد تا از هر طرف دیده شود. نمی‌خواستم ساختمانی باشد که فقط یک نما داشته باشد و بعد پشتش هرچه بشود جا داد. به عکس، در ذهنم بود که این سازه، یک نما نداشته باشد و تمام اطرافش نما باشد.»
از دیگر آثار او ساختمان شیروانی پارک نیاوران؛ هتل ماریوت تهران؛ هتل اسنوبرد ایروان و … را می‌توان نام برد. دکتر سردار افخمی اکنون در فرانسه زندگی می‌کند.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *