لوریس چکناواریان

موسیقیدان، رهبر ارکستر و آهنگساز

1316 خ –

لوریس هایکازی چکناواریان، در سال 1316 خ و در بروجرد متولد شد. پدرش اهل شرق ارمنستان و مادرش از ارمنستان غربی بود.

او در سال 1332 خ تحصیلات موسیقی خود را در هنرستان عالی موسیقی تهران آغاز کرد. او پس از مدتی به وین رفت و تا سال 1340 خ در فرهنگستان موسیقی این شهر به تحصیل آهنگسازی و رهبری ارکستر پرداخت.

چکناواریان، پس از بازگشت به ایران در هنرستان عالی موسیقی به تدریس مشغول شد و نمایشگاهی از سازهای ملی در انستیتو گوتة تهران ترتیب داد و همچنین تصدی صداخانة ملی هنرهای زیبای کشور را عهده‌دار شد.

او در سال 1342 خ دوباره به اتریش رفت و در سالزبورگ، آهنگسازی را ادامه داد. او دو سال بعد به آمریکا رفت و چندین سال در دانشگاه میشیگان به ادامه تحصیل در رشتة آهنگسازی پرداخت. وی در سال 1349 خ به ایران بازگشت و علاوه بر اجرای کنسرت‌هایی با ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر مجلسی رادیو و تلویزیون ملی ایران و … به عنوان رهبر میهمان، آثار متعددی آفرید که اکثر آن‌ها در تالار رودکی (وحدت) اجرا شدند.

چکناواریان، در سال 1351 خ رهبر ارکستر اپرای تهران شد. او بیش از 75 اثر شامل سمفونی، موسیقی مجلسی، کنسرت برای پیانو، گیتار، ویولون سل و پیپا، موسیقی باله، آثاری برای گروه کر، یک رکوئیم و یک اوراتوریو و بیش از 45 موسیقی فیلم ساخته است.

وی بین سال‌های 1989 تا 2000 م رهبری ارکستر فیلامونیک ارمنستان را بر عهده داشت. 3 سال نیز برای اجراهای خیریه با این ارکستر در وین همراه بود. در سال 1384 خ نیز یک کنسرت با همکاری شهرام ناظری و با اجرای ارکستر بزرگ کومتیاس ارمنستان اجرا کرد. او بیش از 100 اثر با لیبل‌هایی مانند آرسی‌ای، فیلیپس، امی و ای‌اس‌وی منتشر کرده است.

ساخته‌های او توسط گروه ارکسترهای مختلفی مانند ارکستر سمفونیک لندن، ارکستر فیلارمونیک لندن، ارکستر هال، ارکستر فیلارمونیک، هلسنیکی، ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر سمفونیک نیویورک اجرا شده‌اند.

چکناواریان که از چهره‌های فرهنگی مشهور ایران و ارمنستان است، توانسته با هزینة خود ارکسترهای بسیاری را در نقاط مختلف جهان از جمله: اتریش، بریتانیا، آمریکا، کانادا، فنلاند، ارمنستان و تایلند رهبری کند.

چکناواریان، از فرح پهلوی نشان افتخار دریافت کرده بود.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *