نریمان فروردین

بنیانگذار شرکت زاگرس نِت‌وورک

مدیر دانشکدة مهندسی مریلند آمریکا

1335 خ – 

نریمان فروردین، در سال 1335 خ و در تهران متولد و در کرمانشاه بزرگ شد. او پس از گذراندن تحصیلات در دانشگاه شریف، به آمریکا رفت و مدرک دکتری خود را از مؤسسة پلی‌تکنیک ونسلائر دریافت کرد. این مؤسسه که در نیویورک و در شهر تروی واقع است، از دانشگاه‌های معتبر آمریکا به حساب می‌آید.

فروردین، یک سال پس از دریافت مدرک دکتری به دانشگاه مریلند و دپارتمان برق و کامپیوتر رفت. او یازده سال بعد ریاست دپارتمان را بر عهده گرفت و به مدت پنج سال در این پست قرار داشت تا زمانی که به عنوان رئیس دانشگاه مهندسی مریلند انتخاب شد. در مدت ریاست او، بودجة تحقیقاتی غیردولتی دانشگاه از 70 میلیون به 110 میلیون دلار افزایش یافت. دانشگاه مریلند، در کالج پارک، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایالات متحدة آمریکا واقع است.

نریمان فروردین، در واشنگتن دی‌سی شرکت Zagros Network را بنیانگذاری کرد. شرکت زاگرس با همکاری سه دانشجوی فارغ‌ا‌لتحصیل ایرانی که در دانشگاه مریلند درس می‌خواندند، تأسیس شده است.

از دکتر فروردین تا به حال بیش از 150 مقاله در رشتة برق به ثبت رسیده است. او یکی از ویرایش‌کنندگان اصلی شرکت IEEE است. مؤسسة مهندسان برق و الکترونیک The Institute of Electrical and Electronics Engineers که به IEEE معروف است، یک سازمان بین‌المللی حرفه‌ای و ناسودبر است. خواست این مؤسسه کمک به پیشبرد فناوری به طور گسترده و حوزه‌های وابسته به مهندسی برق و کامپیوتر و همچنین زمینه‌های وابسته به طور خاص است. این مؤسسه بیش از 400 هزار نفر عضو در 160 کشور جهان دارد.

از جوایز او می‌توان به جایزة محقق جوان بنیاد ملی علوم ریاست جمهوری؛ جایزة جورج کورکوران برای مشارکت برجستة آموزش مهندسی برق؛ جایزة اختراع سال (علوم اطلاعات) از دانشگاه مریلند و برگزیده روزنامه واشنگتن پست به عنوان یکی از پنج سازمان دیده‌بان در سال 2003 م را نام برد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *