پرهام مقصودلو

شطرنج‌باز

1379 خ   ؟

پرهام مقصودلو، در سال 1379 خ و در گرگان متولد شده است. او در 15 سالگی موفق شد به عنوان «استاد بزرگ شطرنج» دست یابد. وی هم اکنون در صدر رده‌بندی شطرنج‌بازان زیر 16 سال آسیا و در ردة دوم جهان قرار دارد.
او که به عنوان جوان‌ترین استاد بزرگ ایران شناخته می‌شود، موفق به کسب مدال برنز مسابقات قهرمانی شطرنج ایران در سال 1394خ و 2 مدال طلا در المپیاد جهانی شطرنج زیر 16 سال شد. وی همچنین قهرمان مسابقات کشور در سال 1395 خ شد.
مقصودلو، توانست مقام نخست مسابقات بین‌المللی شطرنج در مومبای هند را نیز به کارنامة افتخاراتش اضافه کند و شخصاً جایزة خود را از «ویشی آناند» بزرگ دریافت کرد. او نتایج درخشانی در رویدادهای مختلف از جمله جام یادبود مارگاریان و اوپن معتبر ایروفلوت کسب کرد و در رده‌بندی فیده در ماه مارس 2019 م از رینگ 2600 عبور کرد تا جوان‌ترین بازیکن تاریخ ایران در این زمینه باشد. پیش از این تنها احسان قائم مقامی موفق به عبور از رینگ 2600 شده بود.
مقصودلو، در بخش رقابت‌های بلیتس (برق‌آسا) نیز درخشش فوق‌العاده‌ای داشت و توانست با شکست دادن بزرگانی مانند سرگی کاریاکین از روسیه، به ریتینگ فوق‌العاده 2713 برسد و به جمع چهل شطرنج‌باز برتر جهان در بخش بلیتس راه پیدا کرد. او در مسابقات مسترز شارجه 2018 م با هزینة شخصی شرکت کرد و با حضور 129 شطرنج‌باز از 29 کشور در دور پایانی قهرمانی‌اش پیش از پایان مسابقات مسجل شد. وی در لیست اولیة این رقابت‌ها در جایگاه بیستم جدول قرار داشت ولی در پایان موفق به کسب مدال طلا شد.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *