کوروش فرزامی

معمار و طراح سردر دانشگاه تهران

1314 1389 خ

کوروش فرزامی، در سال 1314 خ و در تهران به دنیا آمد. او تحصیلات متوسطه را در دبیرستان البرز تهران گذراند و سپس از رشتۀ معماری دانشکدۀ هنرهای زیبای دانشگاه تهران، فارغ‌التحصیل شد. او در سال 1343 خ در مسابقه‌ای که به پیشنهاد ریاست وقت دانشگاه، برای طراحی سردر دانشگاه مطرح شده بود، شرکت کرد و برنده شد و طراحی زیبای او برای سردر جنوبی دانشگاه تهران به اجرا درآمد که یکی از زیباترین طرح‌های تهران است.

این طرح الهام گرفته از تصویر خیالی دو پرنده است که بال‌هایشان را برای اوج گرفتن و برخاستن از زمین باز کرده و علم و دانش به دو بال تشبیه شده است که ورود و خروج از دانشگاه با آن ممکن است. سردر دانشگاه تهران به شمارۀ 2445 به عنوان اثر فرهنگی تاریخی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. این اثر بر روی اسکناس‌های پنجاه تومانی رایج کشور، به عنوان نمادی از علم و دانش نقش شده که برای بسیاری از گردشگران، تداعی‌کنندة تهران است.

از دیگر طرح‌های او ساخت مرکز صدا و سیمای شهرهای سنندج و مهاباد؛ مجموعه صنعتی صدا و سیما؛ بیمارستان تهران کلینیک؛ کارخانه زامیاد؛ غرفة ایران در نمایشگاه بین‌المللی اوزاکا ژاپن و غرفة فرانسه در نمایشگاه بین‌المللی تهران را می‌توان نام برد. مهندس سیحون در مورد کوروش فرزامی اینگونه نوشته است: «کوروش فرزامی از دانشجویان من بود که به سبب استعداد و پشتکارش در سال‌های پایانی دانشجویی در دفتر من کار طراحی و معماری می‌کرد و در سال آخر دانشجویی‌اش این طرح را ارائه داد.»

زنده‌یاد کوروش فرزامی در سال 1389 خ در 75 سالگی درگذشت.

اشتراک گذاری مقاله : Array
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *